Крчма на патот кон Европа

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Крчма на патот кон Европа“
РежисерМладен Крстевски
ПродуцентМладен Крстевски
СценаристМладен Крстевски
Главни улогиМладен Крстевски
Весна Димитровска
Благоја Спиркоски-Џумерко
Данчо Чевревски
Васил Зафирчев
Кица Ивковска Велјановска
Благоја Чоревски
Премиера2005
ЗемјаМакедонија Македонија

Крчма на патот кон Европамакедонски филм снимен во 2005 година во режија на Младен Крстевски, кој е автор и на сценариото. Филмот е посветен на Ѓорѓи Колозов. Главните улоги ги играат: Младен Крстевски, Васил Зафирчев, Весна Димитровска, Данчо Чевревски и Благоја Спиркоски-Џумерко.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Младен Крстевски Содо арамијата
Васил Зафирчев Учителот Ѓорѓи
Весна Димитровска Сара
Данчо Чевревски Прокоп
Кирил Гравчев Воскресеј
Благоја Спиркоски-Џумерко Попот
Кица Ивковска Велјановска Вера
Милан Чичевски Николица
Горан Илиќ Јанкула
Благоја Чоревски Бержерак
Сабина Ајрула-Тозија Султана
Илко Стефановски Ангел
Салаетин Билал Ристе
Мустафа Јашар Дуко
Георги Бисерков Коста
Александар Ѓорѓиев Селанец
Елјеса Касо Јован
Атила Клинче Перко
Гоце Влахов Селанец 1
Самоил Стојановски Селанец 2
Ердоан Максут Селанец 3

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]