На Балканот не се пие чај

Од Википедија — слободната енциклопедија
„На Балканот не се пие чај“
РежисерМладен Крстевски
ПродуцентМладен Крстевски
Главни улогиМладен Крстевски
Благоја Спиркоски-Џумерко
Јордан Витанов
Весна Димитровска
Кирил Гравчев
Милица Стојанова
Ацо Јовановски
Сабина Ајрула-Тозија
Марјан Чакмакоски
Александар Шехтански
Јосиф Јосифовски
Бранко Бенинов
Премиера1998
ЗемјаМакедонија Македонија

На Балканот не се пие чај — македонски телевизиски филм снимен во 1998 година во режија на Младен Крстевски. Главните улоги ги играат: Благоја Спиркоски-Џумерко, Весна Димитровска, Кирил Гравчев, Младен Крстевски, Сабина Ајрула-Тозија и Јордан Витанов.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Младен Крстевски Музафер
Весна Димитровска /
Благоја Спиркоски-Џумерко Јоше
Јордан Витанов /
Сабина Ајрула-Тозија /
Кирил Гравчев Андон
Ацо Јовановски /
Милица Стојанова /
Јосиф Јосифовски /
Лазе Манасковски /
Крсте Јовановски /
Слободанка Чичевска /
Бранко Бенинов /
Зорица Панчиќ /
Александар Шехтански /
Најдо Тодески /

Надворешни врски[уреди | уреди извор]