Бог да ги убие шпионите (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Бог да ги убие шпионите“
РежисерАцо Алексов
ПродуцентАцо Алексов
НастапуваатВасил Шишков
Благоја Спиркоски-Џумерко
Душко Костовски
Петре Арсовски
Тодор Николовски
Илија Милчин
Петре Прличко
Кире Печијаревски
Мустафа Јашар
Кирил Ќортошев
Александар Шехтански
Салаетин Билал
Илија Џувалековски
Илија Струмениковски
Митко Апостоловски
Премиера1993
ДржаваМакедонија Македонија

Бог да ги убие шпионитемакедонски филм снимен во 1993 година во режија на Ацо Алексов.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Васил Шишков Војдан
Благоја Спиркоски-Џумерко Питачот
Душко Костовски Орхан Ѓулпапас
Илија Џувалековски Полицискиот началник
Петре Арсовски Сакир
Илија Милчин Жан Дивалје
Кире Печијаревски Водичот
Петре Прличко Курт Шварцвасер
Илија Струмениковски Полицаец началник
Кирил Псалтиров Заптија
Салаетин Билал Паша ефенди
Тодор Николовски Гојчин левата
Џемаил Максут Турчинот со нож
Александар Шехтански Адам Валевски
Горан Илиќ Стражар
Кирил Ќортошев Кафеанџијата
Бајруш Мјаку Мемла-бег
Митко Апостоловски /
Мустафа Јашар Добриот стражар
Блаже Алексов Пријател на кафеанџијата
Трајче Иваноски /
Васо Ангелов /
Марјан Чакмакоски /
Билјана Танески /
Илко Стефановски /
Чедо Христов /
Елјеса Касо /
Ване Мелев /
Петар Димоски /
Љубица Гојковиќ /
Живко Пешевски /
Крсте Јовановски /
Димитар Вандовски /
Благоја Ивчески /
Бранко Ѓорчев Новинар
Димитар Костов /
Андон Јовановски /
Најдо Тодески /
Јосиф Јосифовски /
Александар Микиќ Полицаец

Надворешни врски[уреди | уреди извор]