Атила Клинче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Атила Клинче
Атила Клинче.png
Роден 30 октомври 1958 (1958-10-30) (64 г.)
Гостивар
Националност Македонски Турчин
Познат долгогодишен директор на НУ Турски Скопје

Улоги:
Прашина
Пред дождот

Занимање глумец, директор

Атила Клинче (турски: Attila Klinçe; р. 30 октомври 1958 во Гостивар) — македонски функционер, глумец, професор на Факултетот за драмски уметности и поранешен директор на Турскиот театар во Скопје.

Животопис[уреди | уреди извор]

Клинче е роден во Гостивар на 30 октомври 1958 година. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1982 година, каде што е примен за доцент по техника на говорот. Специјализирал на државниот универзитет „Хаџет Тепе“ во Анкара, а во март 2011 магистрирал на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, со што станал магистер по културологија. Како професор работи на Факултетот за драмски уметности, каде што предава сценски говор.

Работел како глумец во НУ Турски Театар во Скопје и бил директор на истиот од 2003 до 2006 година, кога бил разрешен од функцијата[1], но повторно бил назначен за директор на Тетарот во октомври 2008 година.[2] 2017 поднесува оставка од функцијата директор на НУ Турски Тетар Скопје.

Улоги[уреди | уреди извор]

Има одиграно повеќе од 70 улоги во многу претстави, од кои во повеќето заземал главен лик.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмови

Серии

 • Таткото на турското семејство мало, во режија на Е. Френкел, Р. Јазадиски, Џ. Маркс и Р. Абази, 1999-2004;
 • "Наше маало" 2002;
 • "Заведени" 2002;
 • Министер за надворешни работи во мега турската серија „Збогум Румелија“, режија С. Акар-продукција АДАМ ФИЛМ-Р. Турција, 2007-2009;
 • Адвокат во турската серија „Балканска свадба“, режија С. Акар-продукција АДАМ ФИЛМ-Р. Турција, 2009; - 4 епизоди;
 • Мартин во турската серија „Минатото лето на Балканот“, Р. Турција, 2012.
 • Турска серија "Големото прогонство во Кавкасија", р. Турција, 2015-2016.
 • Турска серија "Турски приказни", р. Владимир Митревски, 2021.
 • Турска серија "Балканска приспивна песна", р. Сердар Акар, р. Турција, 2022-2023.

Награди[уреди | уреди извор]

 • 1982 година наградата - „Млад глумец“ - на Театарскиот Фестивал Војдан Чернодрински
 • 2005 година за најдобро глумечко остварување на Театарскиот Фестивалот „Војдан Чернодрински“
 • 1982 година ја добив „Млад Борец„ за најдобар глумец
 • 2004 година Најдобар странски глумец во Призрен Р. Косово
 • 2003 година Глумец на годината прогласен од Турските медиуми.
 • 2016 година, награда „11 Октомври“[3]

Стручна дејност[уреди | уреди извор]

 • Од 1980 како стипендист на Турската драма и како студент настапував во претставите на театарот;
 • Од 2005 година избран од страна на Собранието на Р. македонија за Член на Советот на Ј.П. МРТВ;
 • 11.04.2011 повторно избран за  Член на Советот на Ј.П. МРТВ;
 • Од 20.11.2014 со одлука број 09/02-2014 на Основачкиот совет на Меѓународниот Универзитет Визион член на Советот

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „ВО ТУРСКИОТ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ Сменет Атила Клинче“. Вест. Архивирано од изворникот на 2016-03-08. Посетено на 2010-05-10.
 2. Клинче нов директор, Вечер, 10 октомври 2008.
 3. МАНЕВСКИ, ГАНИЈИ, МИСИРКОВА И КЛИНЧЕ ДОБИТНИЦИ НА НАГРАДАТА „11 ОКТОМВРИ“[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]