Митко Апостоловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Митко Апостоловски
Роден 7 март 1955
Битола, НР Македонија, ФНРЈ
Починал 5 август 2022(2022-08-05) (возр. 67)
Битола, Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Година на мајмунот
Бог да ги убие шпионите
Последниот Македонец
Во светот на бајките
Трето полувреме
Големата вода
Занимање глумец

Митко Апостоловски (Битола, 7 март 1955 - Битола, 5 август 2022) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Апостоловски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1977 Морава 76 ТВ-серија
1979 Наши години ТВ-серија
1982 Илинден ТВ-серија Ванчо
1984 Белото циганче ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Суљо
1994 Проколнати ТВ-серија Илија
1995 Заборавени ТВ-филм Офицер
1998 Денес утре ТВ-филм
1999-2001 Во светот на бајките ТВ-серија
2000 Што сонува кучето ТВ-филм
2004 Големата вода ТВ-филм Аритон
2005 Остани исправен ТВ-филм
2005 Обични луѓе ТВ-серија Менде
2006 Стрмоглави ТВ-филм Газда на казино
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм Бербер
2007-2008 Македонски народни приказни ТВ-серија
2008-2011 Народни Приказни ТВ-серија
2010-2011 Од денес за утре ТВ-серија Сајо
2012 Трето полувреме ТВ-филм Димитрија
2013 Умри машки ТВ-филм Попот
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм Ристо
2015 Медена ноќ ТВ-филм Базо
2015 Последниот Македонец ТВ-филм Дедото
2015 Лазар ТВ-филм Приест
2016 Обожение ТВ-филм Попот
2016 Дома ТВ-филм Љупчо
2016 Игра по прагот ТВ-филм Јустин
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Љупчо Лели
2018 Сведокот ТВ-филм
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Приест
2022 Си беше еднаш еден звук (ВИРТУОСО) ТВ-филм Господинот
2023 Црвениот поет ТВ-серија Судијата

Награди[уреди | уреди извор]

Добитник е на повеќе награди и признанија меѓу кои:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mitko Apostolovski“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.