Прејди на содржината

Последниот Македонец

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Последниот Македонец“
РежисерИлија Пиперкоски
ПродуцентИлија Пиперкоски
Главни улогиМитко Апостоловски
Крсте Јовановски
Трајче Иваноски
Игор Трпчески
Рубенс Муратовски
Ѓорѓи Тодоровски
Зоран Љутков
Петар Горко
Сашко Коцев
Јордан Витанов
Александар Степанулески
Филип Трајковиќ
Жарко Димоски
Ѓорѓи Јолевски
Премиера2015
ЗемјаМакедонија Македонија

Последниот Македонецмакедонски филм снимен во 2015 година.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Митко Апостоловски Дедото
Димитар Ѓорѓиевски Димо Хаџи Димов
Љубен Најдовски
Игор Трпчески Владиката
Петар Горко Митре Васков
Крсте Јовановски Атаначковиќ
Рубенс Муратовски Јане Сандански
Ѓорѓи Тодоровски Тодор Паница
Александар Степанулески Христо Чернопеев
Трајче Иваноски Таткото
Зоран Љутков Коте
Славиша Кајевски Павел Кирев
Ненад Нацев
Филип Трајковиќ
Ратка Радмановиќ Бабата
Сашко Коцев Јован Бабунски
Илија Пиперкоски
Благоја Спиркоски - Џумерко
Јордан Витанов Вангел Георгиев
Жарко Димоски Пере Тошев
Ѓорѓи Јолевски Ѓорче Петров
Билјана Драгичевиќ-Пројковска Сестра
Трајче Ѓоргиев

Надворешни врски[уреди | уреди извор]