Прејди на содржината

Заборавени

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Заборавени“
РежисерМладен Крстевски
ПродуцентМладен Крстевски
Главни улогиВесна Димитровска
Младен Крстевски
Јордан Витанов
Ацо Јовановски
Милица Стојанова
Јосиф Јосифовски
Георги Бисерков
Кирил Гравчев
Благоја Спиркоски-Џумерко
Премиера1995
ЗемјаМакедонија Македонија

Заборавенимакедонски филм од 1995 година во режија на Младен Крстевски, кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги играат: Младен Крстевски, Весна Димитровска, Ацо Јовановски, Милица Стојанова, Благоја Спиркоски-Џумерко и Кирил Гравчев.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Весна Димитровска Асистентка
Младен Крстевски Ангеле
Ацо Јовановски Претседателот на М З
Милица Стојанова Параскева
Благоја Спиркоски-Џумерко Претседател на Борци
Јосиф Јосифовски Стариот со споменица
Кирил Гравчев Продавачот
Кица Ивковска Велјановска Жената
Александар Ѓорѓиев Ранетиот
Митко Апостоловски Офицер
Стојан Арев Платеник
Предраг Павловски Платеник
Георги Бисерков Деканот
Љубе Терзијев Војник

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]