Прејди на содржината

Предраг Павловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Предраг Павловски
Роден 4 февруари 1968(1968-02-04)(56 г.)
Куманово, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Операција дијамант
Македонски народни приказни
Фамилија Марковски
Трето па машко
До балчак
Занимање глумец
Сопружник Тања Кочовска

Предраг Павловски (р. 4 февруари 1968 година во Куманово) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и телевизиски водител.

Филмографија

[уреди | уреди извор]

Павловски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1990-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1991 Тетовирање ТВ-филм
1991-1992 Еурека ТВ-серија Момчето
1992 Роза Еирихонска ТВ-филм
1993 Македонска сага ТВ-филм
1993 Свртло сиво ТВ-филм
1995 Заборавени ТВ-филм Платеник
2000 Погрешно време ТВ-серија Младен
2001 Во светот на бајките ТВ-серија
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија
2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2006 Мост ТВ-филм Димитри
2011 Трето па машко ТВ-серија
2011 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Епизодист ТВ-филм Војо
2013 Материјал за аубдукција ТВ-филм Мики
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм Трет трговец
2015 12 мајмуни ТВ-филм
2016 Обожение ТВ-филм Ректорот
2016 Операција Дијамант ТВ-серија Доктор Моне
2016 Џган ТВ-филм Таткото на Јана
2017-2019 Фамилија Марковски ТВ-серија Дуле
2019 5+ фамилија ТВ-серија Пожарникар
2020 Зоки Поки ТВ-серија Татко на Стојанче
2022 Мими ТВ-филм
2022 Зад стоговите сено ТВ-филм Царински службеник
2022 Тин Камп ТВ-серија Таткото на Сандра
2024 Црвениот поет ТВ-серија Драгутин Шаулер
2024 Убиј ги прво децата ТВ-филм Перо
  1. „Predrag Pavlovski“. IMDb. Посетено на 28 јануари 2023.