Ацо Јовановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ацо Јовановски
Aco Jovanovski.jpg
Роден 31 декември 1930
Скопје
Починал 18 март 2016
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Фросина
Мирно лето
Црно семе
Занимање глумец
Деца Силвија Стојановска

Ацо Јовановски (роден на 31 декември 1930 во Скопје - починал на 18 март 2016 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, еден од легендите на македонската драмска сцена. Ацо Јовановски произлегува од првата генерација на дипломирани глумци. Во неговата богата кариера има одиграно 10 до 12 врвни улоги, како во македонските така и во југословенските претстави и филмови. Како глумец учествувал во различни жанрови како комедии, историски драми и филмови со современа тематика.

Филмската кариера ја започнал со улогата во првиот македонски филм Фросина во 1952 година. Ацо Јовановски има добиено многу награди: за животно дело, за улоги и еден орден за труд. Тој е единствениот македонски глумец, кој заедно со Петре Прличко ја има добиено наградата „Славица“.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ацо Јовановски е роден на 31 декември 1930 година во Скопје, во т.н. Циган маало. Детството, младоста, школувањето и комплетната работа ги поминал во Скопје. Татко му бил чиновник, а мајка му домаќинка. Неговото семејство се состоело од шест браќа и сестри. Со големо залагање на неговиот татко успеал да ги одгледа сите. Како дете бил палав. Во детските години тој заедно со своите другари се криеле од родителите и оделе на плажа на Вардар. Тој многу сакал да оди на претстави но тогаш настапила Втора светска војна. Во 1941 година во периодот на војната, Бугарите основале ансамбал од познати бугарски артисти. Тоа било втор ансамбал по квалитет во Царство Бугарија.

По војната, во 1944/45 година се формирал македонскиот театар, којш бил многу посетуван од народот како и од Ацо, бидејќи се зборувало на македонски. За тоа Ацо вели: “Одевме со големо задоволство да гледаме претстави, конечно на својот мајчин јазик“. Тогаш за првпат ги сретнал Петре Прличко, Тодорче Николовски, Илија Милчин, Марија Бошкова и Илија Џувалековски.

Во 1948 година излегол конкурс за глумечка школа каде во конкуренција од околу 40-50 луѓе, бил избран Ацо Јовановски. Во овој период Јовановски го започнал своето тригодишно школување. Во последната година од глумачката школа бил ангажиран во првиот македонски филм Фросина. По земјотресот во 1963 година, Ацо Јовановски заминал во МНТ каде се задржал 13 години, каде станува еден од најдобрите македонски глумци. До идењето во пензија во 1995 година има одиграно околу 100 премиери во театарот и околу 40 премиери на филм.(1)

Глумечки дејности[уреди | уреди извор]

За првпат Ацо Јовановски се појавува во филмот “Фросина” каде го игра главниот машки лик Климе, синот на Фросина. Во претставата “Долго патување во ноќта” , го игра Едмонд, во “Пепелашка” го игра главниот лик Принцот, Турчинот во “Манде”, но најважната улога за Ацо е Трепљов во атесата “Галеб” на Чехов. Оваа се само дел од глумечките дејности на Ацо Јовановски кој во својот глумечки живот има одиграно околу 100 премиери во театарот и околу 40 премиери на филм.(1)

Театар[уреди | уреди извор]

Улоги на Ацо Јовановски:

  • Долго патување во ноќта - Едмонд
  • Пепелашка - Принцот
  • Манде - Турчинот
  • Галеб - Трепљов

Филм[уреди | уреди извор]

Ацо Јованосвки во својата кариера има одриграно над 40 улоги во следните филмови:

Филмографија на глумецот Ацо Јовановски
Год. Назив Улога
1950.-те
1952. Фросина Климе
1955. Волчја ноќ /
1959. Виза на злото Цветко
1960.-те
1961. Мирно лето Крле „Снагата”
1962. Крст Ракоц /
1965. Денови на искушение Човек на железничката станца
1967. Македонска крвава свадба /
1968. Планина на гневот Владимир
1969. Време без војна Иљуш
1969. Сеништа ТВ филм Освалд
1969. Враќање од рајот ТВ филм Ненад
1969. Бамја ТВ филм /
1970.-те
1970. Цената на градот Најдо
1970. Мојсие од малото место ТВ филм /
1970. Коктел за четворица ТВ филм /
1971. Жед Марко
1971. Црно семе Христос
1971. Македонски дел од пеколот Коста
1971. Понижени и навредени ТВ филм /
1972. Настан можеби последен ТВ филм /
1973. Недела ТВ филм /
1975. Волшебното самарче ТВ серија /
1975. Јад /
1975. Селска буна 1573 Татко на Петар
1975. Светецот од Слатина ТВ филм /
1975. Картотека ТВ филм /
1976. Најдолгиот пат Трипун
1976. Војвода Спиро Црне ТВ филм /
1976. Морава 76 ТВ мини серија /
1977. Најдолгиот пат ТВ серија Трипун
1977. Сослушувањето на железничарот ТВ филм Трпе
1979. Анно домини 1573 ТВ серија Петров отац
1980.-те
1980. Учителот ТВ филм Глигор Прличев
1980. Оловна бригада Сило
1981. Црвениот коњ Сабрија
1982. Илинден ТВ серија Димо
1982. Јагне на ражен ТВ филм Војдан
1983. Записник ТВ филм /
1983. Црвениот коњ ТВ серија /
1984. Јуначко колено ТВ серија Јанаки Карев
1985. На наш начин ТВ серија Киро
1985. Сомнително лице ТВ филм Алекса
1985. Пријатели ТВ филм /
1985. Јазол Август Рицман
1986. Обеќана земја Колонист (како Александар Јовановски)
1987. Трето доба ТВ серија /
1987. Претежно ведро ТВ серија /
1987. Хај-фај /
1989. Мугра ТВ филм Кино-операторот
1989. Еурека ТВ серија проф. Кохињ
1990.-те
1990. Трст виа Скопје ТВ серија /
1992. Време, живот /
1992. Сили во воздухот ТВ филм Тошо
1993. Македонска сага /
1995. Ангели на отпад Директорот
1995. Заборавени ТВ филм Претседателот
1998. Салон Хармони ТВ серија Илија
1998. На Балканот не се пие чај ТВ филм /
2000.-те
2000. Глас Краток филм /
2000 2001. Погрешно време ТВ серија Спасе
2006. Стрмоглави ТВ филм Стариот на Ико

Награди[уреди | уреди извор]

  • 1971 ФФАО, Ниш, награда за епизодна улога / „Црно семе“
  • 1971 ФФАО, Ниш, награда за глумечко остварување / „Жед“
  • 1986 ФФАО, Ниш, награда „Славица“ за животно дело

Литература[уреди | уреди извор]