Прејди на содржината

Весна Димитровска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Весна Димитровска
Роден 1966 (воз. 57–58 г.)
Титов Велес, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонка
Народност Македонка
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Проколнати
Крчма на патот кон Европа
Занимање глумица

Весна Димитровскамакедонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Димитровска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1994 Проколнати ТВ-филм Даскалицата
1995 Заборавени ТВ-филм Асистентката
1998 Денес, утре ТВ-филм Службеничка
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
2000-2001 Во светот на бајките ТВ-серија
2002 Наше маало ТВ-серија Елвира
2003 Последниот фалцер ТВ-филм Дили
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Сара
2010 Жарче ТВ-филм Маќеата
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Кате
2011-2014 Македонски народни приказни ТВ-серија
2013 Старо купуем ТВ-филм
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија Бабицата Благица
2014 Приказни од животот ТВ-серија Ена
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2018 Заразената област Мара и Жарко ТВ-филм Мајката и Игор
2019 Донка ТВ-филм

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vesna Dimitrovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.