Приказни од животот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Приказни од животот
Режирана одНикола Клинчаров
УлогиБорче Начев
Катерина Шехтанска
Весна Димитровска
Андон Јовановски
Миле Вратеовски
Александар Ѓорѓиев
Анкица Бенинова
Анастас Тановски
Стојан Велков
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони2
Бр. на епизоди40
Продукција
Продуцент(и)Миле Крстевски
МестоположбаСкопје
Времетраење35 мин
Прикажување
Првична мрежаТелевизија Алфа
Првично прикажување23 октомври 2014

Приказни од живототмакедонска телевизиска серија од 2014 година во режија на Никола Клинчаров. Во продукција на Телевизија Алфа.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Борче Начев Огнен
Катерина Шехтанска
Крсте Јовановски Зоран
Гордана Ендровска Ирена
Кирил Андоновски Никола
Андон Јовановски Кирил
Виолета Чакарова Марта
Стојан Велков Јоцо
Марјан Чакмакоски Таткото на Дарја
Благојче Стојанов Борис
Миле Вратеовски
Цветанка Чавлеска Бети
Весна Димитровска Ена/Зорица
Милорад Ангелов
Анкица Бенинова Анушка
Анастас Тановски Инспекторот
Снежана Киселичка Мајката на Зорица
Александар Ѓорѓиев
Кристина Атанасова Арсова Мирјана
Васил Михаил Владимир
Пеце Ристевски Горазд
Соња Каранџуловска Вера
Самоил Стојановски Бобан
Рујиш Беговска Благица
Владимир Тулиев Жарко
Афродита Кирјаковска Мајката
Трајче Ѓоргиев Атанас

Епизоди[уреди | уреди извор]

Сезона Епизода Наслов Датум
1 1 Огнен и Дафина 2014
1 2 Осветнички пожар 2014
1 3 Љубовен триаголник 2014
1 4 Неверство 2014
1 5 Љубовта победува се 2014
1 6 На два стола 2014
1 7 Мајка самобендисана 2014
1 8 Погрешен совет 2014
1 9 Братска делба 2014
1 10 Кум-от 2014
1 11 Измамник 2014
1 12 Заедничка ќерка 2014