Александар Ѓорѓиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Ѓорѓиев
Роден 27 јуни 1949
Велес
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Проколнати
Јас сум од Титов Велес
Илузија
Занимање глумец

Александар Ѓорѓиев (р. 27 јуни 1949 година во Велес) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Годуна Филм Улога
1982 Јужна патека ТВ-филм
1988 Скопски сновиденија ТВ-филм
1990 Северна грешка ТВ-филм
1994 Проколнати ТВ-филм Началникот
1995 Заборавени ТВ-филм Ранетиот
1999-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2004 Илузија ТВ-филм Ноќен чувар
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм Чувар на фабриката
2009-2010 Народни приказни ТВ-серија
2010 Царската е последна ТВ-филм
2011 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011-2012 Седум часа разлика ТВ-серија Лука Карлов
2013 Тврдокорни ТВ-серија Константин
2014 Приказни од животот ТВ-серија
2015-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2019 Донка ТВ-филм Дедото
2019 Господ постои името и е Петрунија ТВ-филм Минувачот
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Награди[уреди | уреди извор]