Ругање со Христос

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Ругање со Христос“
РежисерЈани Бојаџи
ПродуцентЈани Бојаџи
Младен Крстевски
СценаристЈани Бојаџи
Главни улогиЉупчо Тодоровски-Упа
Јоана Пилиху
Мето Јовановски
Владо Јовановски
Тинка Ристевска
Нино Леви
Благоја Чоревски
Јоана Поповска
Младен Крстевски
Горан Илиќ
Роберт Вељановски
Илија Струмениковски
Роберт Ристов
Марина Поп Панкова
Ефтим Трајчов Ѓаурски
Билјана Танески
Жанрдрама
Премиера2018
Времетраење152 мин.
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Ругање со Христос - македонски филм од 2018 година, прв долгометражен филм на режисерот Јани Бојаџи.

Филмот трае 152 минути.

Содржина[уреди | уреди извор]

Александар е познат новинар во еден угледен француски политички весник, се враќа во неговото родно место Нивици во преспанскиот дел на Егејска Македонија, со цел да дознае кој бил неговиот татко Лазар, кој долго време живеел во Македонија како политички емигрант.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Љупчо Тодоровски-Упа Александар Филипопулос
Јоана Пилиху Андреа Пападина
Мето Јовановски Лазар
Јоана Поповска Султана
Младен Крстевски Вани
Благоја Чоревски Анести
Владо Јовановски Глигор
Нино Леви /
Кирил Трајковски Тодори
Горан Илиќ /
Кети Дончевска Илиќ Сопругата
Ефтим Трајчов Ѓаурски Нико
Кирил Псалтиров /
Илија Струмениковски Возач на автобус
Роберт Ристов УЧК Командир
Марина Поп Панкова Марија
Гоце Тодоровски /
Роберт Вељановски Јорданчо
Бранко Бенинов
Тинка Ристевска Љуба
Ванчо Крстевски
Билјана Танески Рајна
Борче Начев
Александар Велјановски Петрос Панамис
Кица Ивковска-Велјановска
Александар Шехтански
Катерина Шехтанска
Душица Стојановска Подвиг жена
Јордан Витанов
Мите Грозданов Дедото
Јелена Жугиќ
Владо Денчов
Илија Илиоски
Ирена Илиевска Невестата
Андреј Серафимовски Ариф

Надворешни врски[уреди | уреди извор]