Тинка Ристевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тинка Ристевска
Роден 3 март 1953(1953-03-03)(71 г.)
Струмица, Македонија Македонија
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Болка на Душата
Прашина
Бела ноќ
Македонски народни приказни
Ругање со Христос
Занимање глумец

Тинка Ристевска (р. 3 март 1953 во Струмица) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Ристевска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1992 Словенски орфеј ТВ-филм Сибила
1995 Внатрешна машина ТВ-филм Терористката
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
2001 Прашина ТВ-филм Селанка
2014 Последниот Македонски пророк ТВ-филм
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Струмички Народни Приказни ТВ-серија
2015 Бела ноќ ТВ-филм Баба Ленка
2016 Болка на Душата ТВ-серија Стана Валиева
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Љуба
2021 Кино Љубов ТВ-филм Бабата
2022 Само ѓаволот се плаши од вода ТВ-филм Мира
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tinka Risteska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.