Тинка Ристевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тинка Ристевска
Роден 3 март 1943
Струмица
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Болка на Душата
Прашина
Бела ноќ
Македонски народни приказни
Ругање со Христос
Занимање глумец

Тинка Ристевскамакедонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1992 Словенски орфеј ТВ-филм Сибила
1994 Пред дождот ТВ-филм
1995 Внатрешна машина ТВ-филм Терористката
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
2001 Прашина ТВ-филм Селанка
2007 Сенки ТВ-филм
2014 Последниот Македонски пророк ТВ-филм
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Струмички Народни Приказни ТВ-серија
2015 Бела ноќ ТВ-филм Баба Ленка
2016 Болка на Душата ТВ-серија Стана Валиева
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Љуба
2021 Кино Љубов ТВ-филм
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија