Кирил Псалтиров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирил Псалтиров
Роден 1941
Кочани
Починал 8 мај 2021
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Пред дождот
Тврдокорни
Македонски народни приказни
Пресуда
Занимање глумец

Кирил Псалтиров (роден на 11 октомври 1941 во Кочани - починал на 8 мај 2021 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, како и поранешен советник во Општина Гази Баба од ВМРО-ДПМНЕ. Кирил Псалтиров во 1974 година се вработува во Македонски народен театар во Скопје и останува се до неговото пензионирање.

Завршил Академија за драмски уметности во Скопје. Од 1974 година работи како глумец при Драмата на Македонскиот народен театар и глумел во неколку филмови.

Во 2012 година, Комисијата за лустрација на Република Македонија го објавил Псалтиров дека бил соработник на тајните служби во времето на СФРЈ[1], на кое тој изјавил дека не бил кодош туку жртва на комунистичкиот режим[2].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1973 Смилевскиот конгрес ?
1975 Волшебното самарче
1975 Јад
1976 Најдолгиот пат Бегалецот
1977 Пресуда ?
1980 Време, води Величко
1982 Илинден
1982 Едно лето ТВ-серија
1982 Мистериозниот предмет
1982 Тоа е мојот живот
1982 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1983 Потера
1984 Јуначко колено ТВ-серија
1985 На наш начин ТВ-серија
1985 Од зад грб ТВ-филм
1986 Климент Охридски ТВ-филм
1987 Чорбаџи Теодос Панко
1987 Народни трубадури ТВ-серија
1988-1992 Тврдокорни Христо Узунов
1989 Мугра ТВ-филм
1990 Македонски народни приказни /
1990 Еурека ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм
1994 Пред дождот Моме
1995 Ангели на отпад
1999 Во светот на бајките
2000 Погрешно време келнерот Стево
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија /
2003 Чекор пред времето
2004 Under
2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2010 Мисија Лондон Мома Димич
2012 Бардо Дедото
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2012-2015 Македонски народни приказни /

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Објавени досиејата на Кирил Псалтиров и Исак Ајрули: Како комунистите врбувале кодоши!“. Посетено на 2012-08-16.
  2. „Псалтиров: Не сум кодош, туку жртва на тогашниот систем“. 16 август 2012. Посетено на 2012-08-16. На |first= му недостасува |last= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]