Кирил Псалтиров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирил Псалтиров
Роден 1941
Кочани
Починал 8 мај 2021
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Пред дождот
Тврдокорни
Занимање глумец

Кирил Псалтиров (роден на 11 октомври 1941 во Кочани - починал на 8 мај 2021 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, како и поранешен советник во Општина Гази Баба од ВМРО-ДПМНЕ.

Завршил Академија за драмски уметности во Скопје. Од 1974 година работи како глумец при Драмата на Македонскиот народен театар и глумел во неколку филмови.

Во 2012 година, Комисијата за лустрација на Република Македонија го објавил Псалтиров дека бил соработник на тајните служби во времето на СФРЈ[1], на кое тој изјавил дека не бил кодош туку жртва на комунистичкиот режим[2].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога Белешка
1973 Смилевскиот конгрес ?
1975 Волшебното самарче
1975 Јад
1976 Најдолгиот пат Бегалецот
1977 Пресуда ?
1980 Време, води Величко
1982 Илинден
1982 Мистериозниот предмет
1983 Потера
1982 Тоа е мојот живот
1987 Чорбаџи Теодос Панко
1988-1992 Тврдокорни Христо Узунов
1994 Пред дождот Моме
1995 Ангели на отпад
1999 Во светот на бајките
2000 Погрешно време келнерот Стево
2003 Чекор пред времето
2004 Under
2010 Мисија Лондон Мома Димич
2012 Брадо Дедото 2013-2014

Македонски Народни Приказни

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Објавени досиејата на Кирил Псалтиров и Исак Ајрули: Како комунистите врбувале кодоши!“. Посетено на 2012-08-16.
  2. „Псалтиров: Не сум кодош, туку жртва на тогашниот систем“. 16 август 2012. Посетено на 2012-08-16. На |first= му недостасува |last= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]