Јуначко колено (телевизиска серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Јуначко колено“
РежисерБлагој Андреев
СценаристСлавко Димевски
НастапуваатДушко Јовановиќ
Милица Стојанова
Ацо Јовановски
Данчо Чевревски
Вукан Димевски
Ѓорѓи Колозов
Крсте Јовановски
Шенка Колозова
Џемаил Максут
Гоце Влахов
ДистрибутерВардар филм
Премиера1984
ДржаваСФРЈ СФР Југославија
Јазикмакедонски

Јуначко колено e македонски игран филм по сценарио на Славко Димевски, а во режија на Благој Андреев.

Премиерата била одржана во 1984 година.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Ѓорѓи Колозов Чакмак ефенди
Џемаил Максут Али Саит ефенди
Ацо Јовановски Јанаки Карев
Милица Стојанова Марија Карева
Гоце Тодоровски Кирча
Ѓорѓи Тодоровски /
Горан Илиќ /
Ацо Видиков Ѓузбашијата
Васо Ангелов /
Данчо Чевревски Иџко
Душко Јовановиќ Никола Карев
Крсте Јовановски /
Вукан Димевски /
Илија Милчин Кајмакамот
Ненад Стојановски Учителот
Гоце Влахов /
Шенка Колозова /
Кирил Псалтиров /
Стојна Костовска /

Надворешни врски[уреди | уреди извор]