Ослободување на Скопје (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Ослободување на Скопје“
РежисерРаде Шербеџија
ПродуцентРоберт Насков
Горјан Тозија
Владимир Анастасов
Игор Нола
СценаристДарко Митревски
Главни улогиЛуција Шербеџија
Силвија Стојановска
Раде Шербеџија
Петар Мирчевски
Борис Чоревски
Петре Арсовски
Игор Џамбазов
Јана Стојановска
Небојша Глоговац
Аксел Мехмед
Денис Абдула
КинематографијаДејан Димевски
Јазикмакедонски
германски
бугарски

Ослободување на Скопје — македонски филм, во режија на Раде Шербеџија.

Екипа[уреди | уреди извор]

Глумечка екипа

Техничка екипа

 • Раде Шербеџија - Режија и Сценарио
 • Душан Јовановиќ - Сценарио
 • Директор на фотографија - Дејан Димевски
 • Продуценти: Роберт Насков, Горјан Тозија, Владимир Анастасов, Игор Нола
 • Ко-продуценти: Данило Шербеџија, Арто Халонен
 • Костимографија - Жељка Франуловиќ
 • Шминка - Ана Булајиќ Чрчек
 • Композитори - Влатко Стефановски, Томас Кантелинен
 • Дизајнер на продукција - Иван Бартлиг

За филмот[уреди | уреди извор]

Филмот започнал да се снима на 1 октомври 2014 година во Велес, а продолжил да се снима во Битола и во Скопје. Филмот го продуцирале „Партизанс“ од Македонија, „Лијени филм“ од Хрватска и „АРТ Филмс“ од Финска. Филмот бил поддржан од Агенцијата за филм на Македонија со 1.250.000 евра, а европскиот фонд „Еуримаж“ доделил 15 отсто од буџетот, односно околу 316.000 евра.

Во септември 2016 година, Друштвото на филмските работници на Македонија го кандидирало филмот за наградата „Оскар“ за најдобар филм од неанглиското говорно подрачје. Во текот на истиот месец, филмот започнал да се прикажува во кино-салите, а официјалната премиера ја имал на 1 октомври, во киното „Милениум“ во Скопје.[1]

Награди[уреди | уреди извор]

 • 2016: Наградата за најдобар дебитант на Давид Тодосовски од Мостар Филм Фестивал [2]
 • 2016: Специјално признание на Раде Шербеџија од Мостар Филм Фестивал [2]
 • 2017: Специјална награда од жирито на филмскиот фестивал „Банеф“ (BaNeFF – Balkan New Festival) [3]
 • 2017: Награда за најдобра продукција од Интернационален филмски фестивал на филмска режија во Лесковац, Србија [4]
 • 2017: Награда за најдобро сценарио од Арпа Филм Фестивал, Холивуд, САД [5]
 • 2017: Најдобар долгометражен филм од Фестивал на македонски филм, Торонто, Канада [6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ослободувањето на Скопје македонски кандидат за Оскар“, Дневник, година XX, број 6175, вторник, 27 септември 2016, стр. 21.
 2. 2,0 2,1 http://makfax.com.mk/kultura/film/%D0%BD%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC-%D1%84%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BB-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D0%BB%D0%B0/
 3. http://vesti.mk/read/news/12129649/4230796/osloboduvanje-na-skopje-nagraden-na-festival-vo-shvedska[мртва врска]
 4. „„Ослободување на Скопје" со награда за најдобра продукција“. Агенција за филм на Македонија. Архивирано од изворникот на 2017-11-24. Посетено на 12 ноември 2017.
 5. „„Ослободување на Скопје" со награда за најдобро сценарио на Арпа Филм Фестивал“. Агенција за филм на Македонија. Архивирано од изворникот на 2017-11-24. Посетено на 12 ноември 2017.
 6. „Објавени наградите на 12. Издание на Фестивалот на македонски филм во Торонто, Канада“. Агенција за филм на Македонија. Архивирано од изворникот на 2017-11-24. Посетено на 12 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]