Ратка Радмановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ратка Радмановиќ
Роден 19 мај 1940
Кочани
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Мајки
Сенки
Панкот не е мртов
Врба
Ослободување на Скопје
Трето полувреме
Занимање глумица

Ратка Радмановиќ (родена на 19 мај 1940 во Кочани) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена во Кочани, најголем дел од кариерата работела во Битолскиот народен театар. Остварила и низа улоги во театрите во Кочани, Струмица, Штип и Куманово. Има остварено низа на впечатливи улоги на сцените на македонските театри особено во Битолскиот народен театар каде долго време и по пензионирањето имаше носечки улоги на репертоарот. Радмановиќ остварила десетина улоги на филм, посебно е активна по пензионирањето.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Радмановиќ ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1987 Ѕвездите од 42-та ТВ-филм
1994 Пред дождот ТВ-филм
1997 Преку езерото ТВ-филм Монахиња во Тирана
1997 Џипси меџик ТВ-филм Циганка
2001 Прашина ТВ-филм Бордел
2004 Големата вода ТВ-филм Втората наставничка
2007 Сенки ТВ-филм Калина
2010 Мајки ТВ-филм Бабата
2011 Панкот не е мртов ТВ-филм Милка
2012 Вратите ТВ-филм Старата дама
2012 Трето полувреме ТВ-филм Мајката на Димитри
2013 Само за губитниците ТВ-филм Бабата
2014 До балчак ТВ-филм
2015 Последниот Македонец ТВ-филм Бабата од селото
2016 На Млечниот Пат ТВ-филм
2016 Ослободувањето на Скопје ТВ-филм Баба Вида
2017 Кога денот немаше име ТВ-филм Бабата на Петар
2018 Година на мајмунот ТВ-филм
2019 Врба ТВ-филм Сребра
2021 Небесата горе ТВ-филм Мара
2022 Кајмак ТВ-филм Натка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ratka Radmanovic“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]