Ана Стојановска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана Стојановска
Родена 29 јули 1988
Скопје
Националност Македонка
Занимање глумица
Татко Ненад Стојановски
Мајка Силвија Стојановска
Роднини Јана Стојановска (сестра)
Ацо Јовановски (дедо)


Ана Стојановска (Скопје, 29 јули 1988) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ана Стојановска е родена на 29 јули 1988 година во Скопје како ќерка на македонските глумци Силвија и Ненад Стојановски. Нејзина постара сестра е глумицата Јана Стојановска. По мајка е внука на познатиот македонски глумец Ацо Јовановски. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на отсекот за актерска игра во класата на Кирил Ристоски и Зоја Бузалковска во 2010 година. Вработена е во Македонскиот народен театар од 2013 година.[1]

Театрографија[уреди | уреди извор]

 • Вампирката — „Дракула“ од Дејан Дуковски, р. Срѓан Јаниќијевиќ, МНТ, 2008;
 • Грејс Станер — „Гнев“ од Стивен Кинг, р. Зоја Бузалковска, Факултет за драмски уметности - дипломска претстава, 2010;
 • Слугинката — „Вртелешка“ од Артур Шницлер, р. Оливер Мицевски, Продукција ХИ-ФИ;
 • Беба — „Грев или шприцер“ од Сашко Насев, р. Деан Дамјановски, Драмски театар - Скопје, 2011;
 • Етјен — „Подемот и падот на кабарето“ од Артур Шницлер, р. Владимир Милчин, МНТ, 2013;
 • Хела — „Мајсторот и Маргарита“ од Михаил Булгаков, р. Иван Поповски, МНТ, 2015;
 • Ени, Кити — „Чикаго“ од Фред Еб и Боб Фос, р. Наташа Поплавска, МНТ, 2015;
 • Клајковица, Чуле — „Силјан штркот шанца“ од Дејан Дуковски, р. Срѓан Јаниќијевиќ, МНТ, 2016;
 • Глумицата — „Говорна мана“ од Горан Марковиќ, р. Драгана Милошевска-Попова, МНТ, 2017;
 • Мари-Терез Валтер — „Госпоѓиците од Авињон“ од Сашо Димовски, р. Ненад Витанов, МНТ, 2018;
 • Катја, слугинка — „Еден месец на село“ од Иван Сергеевич Тургењев, р. Паоло Маџели, МНТ, 2018;
 • Вештерка 2 — „Макбет“ од Вилијам Шекспир, р. Нела Витошевиќ, МНТ, 2019.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Првата девојка — „Превртено“, р. Игор Иванов-Изи, 2007;
 • Ена — „Бунило“, р. Даријан Пејовски, 2009;
 • Ана — „Мајки“, р. Милчо Манчевски, 2013;
 • Нели — „Вера, љубов и виски“, р. Кристина Николова, 2012;
 • Ана — „Скопје Ремиксд“, р. Даријан Пејовски, 2012;
 • Парти Гоер — „Ефект Пепелашка“, р. Шејн Мортон, 2012;
 • Александра Ивановска — „Само кажувам“, р. Јелена Гавриловиќ, краткометражен филм, 2013;
 • Лина — „Материјал за аудиција“, р. Ѓорче Ставрески, 2013;
 • „Збор“, р. Слободан Деспотовски, 2015;
 • Преведувач во кафеана — „Ослободување на Скопје“, р. Данило и Раде Шербеџија, 2016;
 • „Без љубов“, р. Дина Дума, краткометражен филм, 2017;
 • Ана — „Ефект на среќа“, р. Борјан Зафировски, 2019.
Телевизиски серии
 • Калина — „Од денес за утре“, р. Иво Лауренчиќ, 2010;
 • Учителката Василка — „Тврдокорни“, 2013;
 • Антонија — „Инсајдер“, 2017.
Телевизиски емисии
 • Водителка на емисијата „Дај побрзај“, Продукција Томато, 2009;
 • Учесничка во реалното шоу „Преживеан“, Визион тим, 2009.
Реклами и спотови
 • „Фраер од пелени“ од Угро;
 • „Баксузи во љубовта“ од Биба Додева;
 • „Farawale mashine“ од Eye of charm;
 • „Нејќеш да сум сама“ од Тамара Тодевска.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]