Силвија Стојановска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Силвија Стојановска
Роден 1960
Скопје
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Комедијанти
Трето доба
Пред дождот
Занимање глумица
Сопружник Ненад Стојановски
Татко Ацо Јовановски
Деца Ана Стојановска

Јана Стојановска

Силвија Стојановска (родена во 1960 во Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Таа е ќерка на познатиот глумец Ацо Јовановски и сопруга на Ненад Стојановски.

Биографија[уреди | уреди извор]

Во 1982 година дипломирала на Факултетот за Драмски уметности во Скопје, а веќе следната година се вработила во Драмски театар Скопје.

Позната е по своите улоги во: Комедијанти, Заминувањето од Пасквелија, Пред дождот, Трето доба и Како убив светец.

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда на Покраинскиот комитет на Сојузот на Созијалистичката младина на Војводина за најдобар млад глумец на Стерииното позорје во 1984 година за улогата на Кристина во претставата „Дупло дно“ од Г. Стефановски
  • Специјална награда за млад глумец на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ – Прилеп за улогата на Наташа во претставата „Карамазови“ од Д. Јовановиќ.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. https://forum.kajgana.com/threads/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8.82392/page-4#post-8175393
  2. https://forum.kajgana.com/threads/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8.82392/page-4#post-8164820