Владо Јовановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Владо Јовановски
Роден 27 февруари 1967[1]
Пробиштип[1]
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Збогум на 20 век
Бал-кан-кан
Илузија
Занимање глумец[1]

Владо Јовановски (роден во 27 февруари 1967 во Пробиштип[1]) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Завршил Факултет за драмски уметности во Скопје. Член на Драмата при Македонскиот народен театар е од 1993 година.

За пошироката публика е можеби најпознат по серијалот „Истражи ја Македонија“ – кратки документарни емисии за неоткриените убавини на Македонија. Серијалот, кој привлече доста внимание и често беше емитуван на македонските телевизии, е финансиран од Владата на Република Македонија за да го поттикне Македонскиот туризам.[2]

На 28 ноември 2017 година, Владо Јовановски бил уапсен под сомнение за терористичко загрозување на уставниот поредок по упадот во Собранието на Македонија од 27 април 2017 година[3].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда за ТВ проект – „Истражи ја Македонија“ 2012 г. на „Златна Буба мара на популарноста“;
  • Награда за глумец за 2001 г. на „Златна Буба мара на популарноста“;
  • Награда на ревијата Екран за најдобро глумечко остварување на филм и на ТВ за улогата во филмот „Македонска сага“, во режија на Бранко Гапо и во филмот „Светлосиво“, во режија на Александар Поповски, Дарко Митревски и Срѓан Јаниќијевиќ (1993).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Vlado Jovanovski - Biography - IMDb
  2. http://www.istrazijamakedonija.com.mk/Default.aspx
  3. „Дурловски и Владо Јовановски со обвинение како и обвинетите во Диво Насеље – тероризам“. Архивирано од изворникот на 2017-12-29. Посетено на 2018-01-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Владо Јовановски
Год. Назив Улога
1950.-те
1991. Еурека ТВ серија Вернер фон Браун
1992. Словенски Орфеј филм Дионис, Зевс...
1993. Македонска сага Невзет
1993. Светлосиво ТВ филм Фидан
1995. Ангели на отпад Гаврил
1997. Преку езерото ТВ филм Тахир
1998. Збогум на 20 век ТВ филм Пророкот
2000.-те
2001. Вета Краток филм /
2001. Прашина ТВ филм Учителот
2004. Големата вода ТВ филм
2004. Илузија ТВ филм Лазо
2005. Бал-кан-кан ТВ филм Трендафил Каранфилов
2006. Тајната книга ТВ филм Бигорски
2008. Time of the Comet ТВ филм Мето
2010.-те
2010. Крајот на светот Краток филм /
2011. Вознесение ТВ филм Зеко
2012. Колона Краток филм /
2012. Трето полувреме ТВ филм Пепо
2014. До балчак ТВ филм Иљо
2014. Деца на сонцето ТВ филм Кале
2014. Враќање Краток филм таткото на Ана
2015. Лазар ТВ филм Јордан
2016. Ослободување на Скопје ТВ филм доктор Васил
2016. Есента на самурајот ТВ филм Скендер
2016-2017. Преспав ТВ-серија Миле
2017. Анка ТВ филм Големиот Вед
2018. Ругање со Христос ТВ филм Глигор
2020-2021. Преспав ТВ-серија Мич