Прејди на содржината

Снежана на крајот умира

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Снежана на крајот умира“
РежисерКристијан Ристески
ПродуцентКристијан Ристески
СценаристКристијан Ристески
Главни улогиВерица Недеска
Валентин Костадиновски
Сашко Коцев
Ивица Димитриевиќ
Дениз Абдула
Наташа Петровиќ
Давид Јанакиев
Премиера2022
Времетраење105 мин
Јазикмакедонски

Снежана на крајот умирамакедонски долгометражен филм во режија на Кристијан Ристески, чија премиера била во 2022 година.

Содржина

[уреди | уреди извор]

Животите на една хикикомори-уметница, радиоводител со Аспергеров синдром, сопственик на видеотека, филозоф од пред гранапче, творечки директор и гинеколог антинаталист се испреплетуваат низ три откачени приказни за љубов, пријателство и посветеност.

Главни улоги

Глумец Улога
Верица Недеска Снежана
Валентин Костадиновски Боби
Сашко Коцев Горазд
Ивица Димитриевиќ Никола
Дениз Абдула Дејан
Наташа Петровиќ Маја
Давид Јанакиев Игор

Споредни улоги

Глумец Улога
Александар Микиќ Сале
Менка Костовска баба
Дијана Димитриевска диџејка
Сара Анастасовска тинејџерка пациентка
Тина Трпковска сестра Жаки
Виолета Шапковска пензионерка
Катерина Коцевска Славка
Сашо Тасевски возач на автобус
Виктор Павловски човек со костум
Оливер Митковски купец
Симеон Мони Дамевски продавач на волници
Мартин Јорданоски стопанственик муштерија
Лука Митевски тинејџер муштерија
Борис Караѓоргов Марко
Љупчо Тодоровски-Упа професор по физичко
Слаѓана Вујосевиќ Дора
Ефе Керим малиот Боби
Илија Волчевски тепач
Владо Јовановски поп
Теона Чакалиќ девојче
Зоран Љутков газда на агенцијата
Мирјана Ристов директорка на маркетинг
Филип Трајковиќ татко на девојчето
Амернис Нокшиќи пациентка
Андреј Палеш курир
Арна Шијак гласот на Милица
Тони Михајловски гласот на клозетската шоља
Сања Арсовска гласот на Благица
Берим Керим гласот на Енцо
Марија Дивитарова новинарка
Никола Тодороски гласот на слушателот
Александар Алексовски гласот на презентерот

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]