Оливер Митковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оливер Митковски
Роден 1974
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Самоуништување
Трето полувреме
Занимање глумец

Оливер Митковски (роден во 1974) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Во 1997 година дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, во класата на Владимир Милчин. Вработен е во Македонскиот народен театар.

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

 • Не се клади на Енглези
 • Подемот и падот на кабарето
 • Вечната куќа
 • Изгубени германци
 • Ромео и Џулиета
 • Така било пишано
 • Троил и Кресида
 • Суд
 • Лет во три глави
 • Мара/САД
 • Кралот Иби
 • Ревизор
 • Близок град
 • Слепци
 • Црнила 005
 • Сцени од животот
 • Дипломец
 • Домар
 • Белите коњи
 • Ослободување на Скопје
 • Пер Гинт
 • Мајсторот и Маргарита
 • Дух
 • Мурлин Мурло
 • Животот на Молиер
 • Ромео и Џулиета
 • Така било пишано
 • Сомнително лице
 • Магдо љубов моја
 • Павиљони
 • Тартиф
 • Една за по пат
 • Камен на мудроста
 • Експеримент 999
 • Пат за парамарибо
 • Црнила
 • Екстази
 • Разговор во 4 очи

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Оливер Митковски
Год. Назив Улога
1990.-те
1996. Самоуништување ТВ филм
1997. Intiharin el kitabi ТВ филм
1997. Џипси меџик ТВ филм УН војник
2000.-те
2003. Седум приказни за љубота и свршувањето ТВ серија
2004. Бубачки Краток филм
2010.-те
2012. Скопје ремикс ТВ филм
2012. Трето полувреме ТВ филм Jordan
2013. Тврдокорни ТВ серија
2017. Фамилијата Марковски ТВ серија Емил исцелител
2017. Инсајдер ТВ серија Адвокат
2013. Еј! ТВ филм
2018. Преспав ТВ серија Еди Изворски
2018. Сонот на крвта и душата ТВ филм Дарко

Надворешни врски[уреди | уреди извор]