Сашко Коцев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сашко Коцев
Сашко Коцев.jpg
Роден 28 ноември 1981
Куманово
Познат по улогата во:
Трето полувреме
До балчак
Тврдокорни
Занимање глумец
водител

Сашко Коцев (роден на 28 ноември 1981 во Куманово) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, стендап комичар и водител.

Животопис[уреди | уреди извор]

Сашко Коцев дипломирал на Факултетот за драмски уметности - Скопје во класата на Владимир Милчин.

Театарски улоги[уреди | уреди извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Владо Јовановски
Год. Назив Улога
2000.-те
2000-2001. Светот има осум страни ТВ-серија /
2003. Седум приказни за љубовта и свршувањето ТВ серија /
2006. Стрмоглави ТВ филм Келнерот
2006. Пусто турско ТВ филм Комита 2
2009. Жените на мојот сопруг ТВ филм Лазо
2010.-те
2010. Како да ме нема ТВ филм /
2010. Македонски народни приказни ТВ-серија Кадијата
2011. Ова не е американски филм ТВ филм Специјалец
2011. Турни ме да кинисам ТВ серија Маријан
2012. Скопје ремикс ТВ филм
2012. Трето полувреме ТВ филм Коста
2013. Само за губитници Краток филм Андреј
2013-2014. Тврдокорни ТВ серија
2014. До балчак ТВ филм Крсто
2014. Враќање Краток филм Митре
2015. Ќе бидеме светски прваци ТВ филм Помошен тренер
2015 Последен Македонец ТВ-филм Јован Бабунски
2015. Медена ноќ ТВ филм Менаџер
2016. Пепи и Муто Краток филм
2017. Инсајдер ТВ серија Саша
2018. Еј ТВ филм Роберт
2018. Ефектот на среќа ТВ филм Игор
2017-2019. Фамилијата Марковски ТВ серија Александар
2019. Преспав ТВ-серија Велимир Весељак
2020,-те
2020. Зоки Поки ТВ-серија Филип
2020. М ТВ-филм /
2020 Хомо ТВ-филм Петар
2020 Налепница ТВ-филм
2022 Мими ТВ-филм

Настапи како стенд-ап комичар[уреди | уреди извор]

Во август 2014 година, Сашко Коцев настапил на „Панч фестивал“ во Љубљана. Претходно, во 2013 година победил на фестивалот на стендап комедии „Лент“, одржан во Марибор.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Сашко Коцев настапи на Панч-фестивалот во Љубљана“, Дневник, година XVIII, број 5553, петок, 29 август 2014, стр. 20.