Фамилијата Марковски (телевизиска серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фамилијата Марковски
Жанрдрама
УлогиПетар Петковски
Тамара Ристоска
Владимир Петровиќ
Александар Микиќ
Силвија Стојановска
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони2
Бр. на епизоди16
Продукција
МестоположбаСкопје
Прикажување
Првична мрежаКанал 5
Првпат прикажана во23 септември 2017
Првично прикажување2017

Фамилијата Марковски — играна ТВ серија од 2 сезони, чие дејствие е инспирирано од секојдневието на македонските граѓани. Главните улоги во серијата се: Бојан, Јана, Виктор, Иван и Лиле. Режисер на серијата е Даријан Пејовски, во продукција на „Арт Проект Лаб Скопје“. Главен сценарист е Огнен Георгиевски, а сценариото за одделни епизоди го напишале Елеонора Венинова, Бојан Трифуновски и Ева Камчевска (како соработник на сценариото). Главните улоги ги толкуваат: Александар Микиќ, Силвија Стојановска, Тамара Ристоска и Петар Петковски. Покрај нив, во серијата се појавуваат и: Сабина Ајрула, Сашко Коцев, Горан Трифуновски, Драган Спасов-Дац, Јовица Михајловски, Петар Мирчевски, Нино Леви, Зоран Љутков, Сара Климовска и други.[1]

Глумечки состав[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Петар Петковски Бојан
Тамара Ристоска Јана
Владимир Петровиќ Виктор
Александар Микиќ Иван
Силвија Стојановска Лиле

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


  1. Ивана Тасев, „Напред наши!“, Економија и бизнис, година 19, број 232, октомври 2017, стр. 100.