Прејди на содржината

Фамилијата Марковски (телевизиска серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фамилијата Марковски
Жанрдрама
УлогиПетар Петковски
Тамара Ристоска
Владимир Петровиќ
Александар Микиќ
Силвија Стојановска
Сабина Ајрула-Тозија
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони2
Бр. на епизоди16
Производство
МестоположбаСкопје
Прикажување
Првична мрежаКанал 5
Првпат прикажана во23 септември 2017
Првично прикажување2017 - 2019

Фамилијата Марковски — играна ТВ серија од 2 сезони, чие дејствие е инспирирано од секојдневието на македонските граѓани. Главните улоги во серијата се: Бојан, Јана, Виктор, Иван и Лиле. Режисер на серијата е Даријан Пејовски, во продукција на „Арт Проект Лаб Скопје“. Главен сценарист е Огнен Георгиевски, а сценариото за одделни епизоди го напишале Елеонора Венинова, Бојан Трифуновски и Ева Камчевска (како соработник на сценариото). Главните улоги ги толкуваат: Александар Микиќ, Силвија Стојановска, Тамара Ристоска и Петар Петковски. Покрај нив, во серијата се појавуваат и: Сабина Ајрула, Сашко Коцев, Горан Трифуновски, Драган Спасов-Дац, Јовица Михајловски, Петар Мирчевски, Нино Леви, Зоран Љутков, Сара Климоска и други.[1]

Глумечки состав[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Петар Петковски Бојан
Тамара Ристоска Јана
Владимир Петровиќ Виктор
Александар Микиќ Иван
Силвија Стојановска Лиле
Сабина Ајрула-Тозија Милица
Сашко Коцев Александар
Предраг Павловски Дуле
Борче Начев Наставникот Никола
Горан Илиќ Милан
Нино Леви Миленко
Јаков Спасов Мартин
Марија Кондовска Мајката на Александар
Благоја Чоревски Ѓорѓи
Драган Спасов - Дац проф. Горан Томовски
Марина Поп Панкова Психолог Валентина
Зоран Љутков Директор Младен
Маја Вељковиќ-Пановска Вера
Ивица Димитријевиќ Михајло Игнатиев
Лазе Манасковски Мирче
Јасмина Василева Валентина
Јелена Јованова Ели
Нина Деан Елена
Јовица Михајловски Драган
Ѓорѓи Нешкоски Додворувач
Катина Иванова Комшивка
Анастас Тановски др. Дервишев
Симона Димковска Маријана
Александар Степанулески Љубе
Владимир Тулиев Зубац
Јордан Симонов др. Воислав
Маја Љутков Патничка во такси
Горан Стојановски др. Бранко
Сергеј Димовски Саше
Драган Довлев Владо
Мартин Минговски Петар
Ѓорѓи Јолевски Доктор
Емилија Мицевска Девојка во казино
Димитрија Доксевски Патник во такси
Филип Трајковиќ Трајче
Милан Тоциновски Мики
Оливер Митковски Исцелител Емил
Ангела Димитрова Дениција
Сенко Велинов Зоран Мишевски
Катерина Илиевски др. Неделковска
Игор Стојчевски Јане
Игор Ангелов Полицаец
Горан Ников Полицаец

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Ивана Тасев, „Напред наши!“, Економија и бизнис, година 19, број 232, октомври 2017, стр. 100.