Фамилијата Марковски (телевизиска серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фамилијата Марковски
Жанрдрама
УлогиПетар Петковски
Тамара Ристоска
Владимир Петровиќ
Александар Микиќ
Силвија Стојановска
Сабина Ајрула-Тозија
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони2
Бр. на епизоди16
Продукција
МестоположбаСкопје
Прикажување
Првична мрежаКанал 5
Првпат прикажана во23 септември 2017
Првично прикажување2017

Фамилијата Марковски — играна ТВ серија од 2 сезони, чие дејствие е инспирирано од секојдневието на македонските граѓани. Главните улоги во серијата се: Бојан, Јана, Виктор, Иван и Лиле. Режисер на серијата е Даријан Пејовски, во продукција на „Арт Проект Лаб Скопје“. Главен сценарист е Огнен Георгиевски, а сценариото за одделни епизоди го напишале Елеонора Венинова, Бојан Трифуновски и Ева Камчевска (како соработник на сценариото). Главните улоги ги толкуваат: Александар Микиќ, Силвија Стојановска, Тамара Ристоска и Петар Петковски. Покрај нив, во серијата се појавуваат и: Сабина Ајрула, Сашко Коцев, Горан Трифуновски, Драган Спасов-Дац, Јовица Михајловски, Петар Мирчевски, Нино Леви, Зоран Љутков, Сара Климоска и други.[1]

Глумечки состав[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Петар Петковски Бојан
Тамара Ристоска Јана
Владимир Петровиќ Виктор
Александар Микиќ Иван
Силвија Стојановска Лиле
Сабина Ајрула-Тозија Милица
Сашко Коцев Александар
Борче Начев Наставникот Никола
Горан Илиќ Милан
Нино Леви Миленко
Марија Кондовска Мајката на Александар
Благоја Чоревски Ѓорѓи
Драган Спасов - Дац проф. Горан Томовски
Марина Поп Панкова Психолог Валентина
Зоран Љутков Директор Младен
Маја Вељковиќ-Пановска Вера
Предраг Павловски Дуле
Лазе Манасковски Мирче
Јелена Јованова Ели
Јовица Михајловски Драган
Ѓорѓи Нешкоски Додворувач
Владимир Тулиев Зубац
Јордан Симонов др. Воислав

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Ивана Тасев, „Напред наши!“, Економија и бизнис, година 19, број 232, октомври 2017, стр. 100.