Тони Михајловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тони Михајловски
Тони Михајловски (2).jpg
Тони Михајловски (претстава Бегалка 2019)
ПсевдонимШанац
Роден30 јуни 1967 (1967-06-30) (55 г.)
Куманово, СР Македонија, СФР Југославија
Медиумтелевизија, филм, театар, стоечка комедија
НационалностМакедонец
Обр. установаФакултет за драмски уметности при УКИМ, Скопје
Познати дела и улогиемисијата „Опуштено“ и филмографија (подолу)

Тони Михајловски (Куманово, 30 јуни 1967) — истакнат македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, водител на радио и телевизија[1] и стоечки комичар.

Тони Михајловски (претстава Бегалка 2019) (1)

Животопис[уреди | уреди извор]

Михајловски е роден во Куманово на 1 јули 1967 година. Тој по завршувањето на Факултет за драмски уметности во Скопје, станува член на Драмата при Македонскиот народен театар во 1994 година. Во 2010 тој станал добитник на наградата за најдобар глумец на петтиот меѓународен театарски фестивал „ЈоакимИнтерФест“ во Крагуевац, Србија[2].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Тони Михајловски
Год. Назив Улога
1990.-те
1990-1993. Еурека ТВ-серија Хорист 8
1994. Прекалени ТВ серија Чуварот
1994. Македонски народни приказни ТВ серија
1994-1995 Бумбари ТВ-серија
1995. Во светот на бајките ТВ-серија
1995. Ангели на отпад ТВ-филм
1996. Самоуништување ТВ-филм Црни
1997. Џипси меџик ТВ-филм Фазли
1997. Добредојдовте во Сарајево ТВ-филм
1998. Буре барут ТВ-филм Ѓорѓи
1998. Збогум на 20-тиот век ТВ филм Човек со зелена коса
2000.-те
2001. Одмазда ТВ филм Мурат
2001. Народен пратеник ТВ-филм
2003. Трета зона Краток филм /
2003. Седум приказни за љубовта и свршувањето ТВ серија /
2003. Едно од лицата на смртта Краток филм /
2004. Како убив светец ТВ филм Теодор
2005. Бал-кан-кан ТВ-филм Џанго
2006. Стрмоглави ТВ-филм Ико
2006. Самитот на шаманите ТВ-филм
2009. Бунило ТВ-филм Игор
2010.-те
2010. Жарче ТВ-филм Татко
2011. Панкот не е мртов ТВ-филм
2011. Парада ТВ-филм
2012. Минатото лето на Балканот ТВ-серија
2012. Трето полувреме ТВ-филм Панчо
2013. Изгубени Германци ТВ-филм Ото
2014. Споменик на Мајкл Џексон ТВ-филм Доки
2014. До балчак ТВ-филм Музафер
2014. Кум ТВ-серија Докторот
2015. Ќе бидеме светски прваци ТВ филм Ванчо
2015. Лазар ТВ филм Роки
2016. Прваци света ТВ серија Ванчо
2016. Брат на еден ден ТВ-филм Таткото
2017. Македонија ТВ-серија
2017. Исклучиво жолти лалиња Краток филм /
2017-2020. Сенки над Балканот ТВ-серија Хаџи Дамјан Арсов
2019. Пијавици ТВ-филм Драган Мишовиќ
2020.-те
2020 Стела ТВ-филм Христо
2020 Горчлива цреша ТВ-филм
2020 Тајкун ТВ-серија Бора Керкез
2020. Те сакам се колнам ТВ-филм
2020. М ТВ-филм /
2021. Тома ТВ-филм /
2021-2023 Еден излез ТВ-серија Кузманчевиќ
2021-2023. Авионџије ТВ-серија Крца
2021-2022. Црна свадба ТВ-серија Тихон
2022-2023. Од утро, до утре ТВ-серија Раде
2022-2023. Бранител ТВ-серија Балса Ѓоковиќ
2024. Уште една игра ТВ-филм Алек

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Републичка заедница на културата (1994). Современост: литература, умкетност, општествени прашања, Band 43, Ausgaben. Кн-во „Кочо Рацин“.
  2. „Награда за Тони Михајловски во Крагуевац“. Нова Македонија. 19 октомври 2010. Посетено на 2011-01-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]