Тони Михајловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тони Михајловски
No free image man (mk).svg
Псевдоним Шанац
Роден 1 јули 1967 (1967-07-01) (51 г.)
Куманово, СР Македонија
Медиум телевизија, филм, театар, стоечка комедија
Националност Македонец
Обр. установа Факултет за драмски уметности при УКИМ, Скопје
Познати дела и улоги емисијата „Опуштено“ и филмографија (подолу)

Тони Михајловски (Куманово, 1 јули 1967) — истакнат македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, водител на радио и телевизија[1] и стоечки комичар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Михајловски е роден во Куманово на 1 јули 1967 година. Тој по завршувањето на Факултет за драмски уметности во Скопје, станува член на Драмата при Македонскиот народен театар во 1994 година. Во 2010 тој станал добитник на наградата за најдобар актер на петтиот меѓународен театарски фестивал „ЈоакимИнтерФест“ во Крагуевац, Србија[2].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Податотека:To the hilt (2014) Poster 2.jpg
Тони Михајловски како Музафер (десно) на англиски плакат за филмот „До балчак

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Републичка заедница на културата (1994). Современост: литература, умкетност, општествени прашања, Band 43, Ausgaben. Кн-во „Кочо Рацин“. 
  2. „Награда за Тони Михајловски во Крагуевац“ (на македонски). Нова Македонија. 19 октомври 2010. http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1019101029457&id=16&setIzdanie=22111. посет. 8 јануари 2011 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]