Наташа Петровиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наташа Петровиќ
Роден(а)Наташа Петровиќ
31 август 1988 (1988-08-31) (32 г.)
Штип, СФРЈ
Националностмакедонка
Алма матерУниверзитет „Св. Кирил и Методиј“
Занимањеактерка
Активен период2007–до сега

Наташа Петровиќ (српски: Наташа Петровић; родена на 31 август 1988 во Штип) - македонска актерка со српско потекло.[1] Дебитирала на ТВ екраните во 2007 година, во македонскиот филм „Сенки на Милчо Манчевски, и постигнала светски успех во 2010 со филмот „Како да не сум таму“ од Хуанита Вилсон, кој е избран за ирски кандидат за најдобар странски филм на 84. Оскари.

Кариера[уреди | уреди извор]

Петровиќ дебитирала на екраните со мала улога во „Сенки“, македонски филм од 2007 година во режија на Милчо Манчевски. Во 2009 година, таа ја добила главната улога во ирскиот филм Како да не сум таму, во режија на Хуанита Вилсон, чија премиера била во 2010 година. Иако најголемиот дел од филмот бил снимен на српско-хрватски јазик, тој бил избран за ирски кандидат за најдобар странски филм на 84. Оскари.[2] Како да не сум таму собрал позитивни критики, додека личниот перформанс на Петровиќ и донел награда за најдобар актерка на Меѓународниот филмски фестивал во Сиетл,[3] како и номинации за најдобра интернационална актерка на Ирски Филмски и Телевизиски Награди[4] и најдобро актерско остварување за жени на Милански интернационален филмски фестивал[5].

На 61-от Меѓународен филмски фестивал во Берлин, Петровиќ била една од десетте европски актери - вклучително и Андреа Рисеборо, Клара Лаго, Александар Фелинг и Домнал Глисон - на кои им била доделена наградата „Ѕвезди што паѓаат“ од Европска филмска промоција. [6] Американското списание „ Вариети“ исто така ја прогласило за една од најперспективните актерки денес.[7] Во 2011 година, Петровиќ дебитирала на сцената како Селимен во „Мизантроп“ од Молиер.[8] Истата година, таа ја играла Еликија во „Звукот на пукачки коски“ од Сузана Лебо.[9]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Петровиќ течно зборува македонски, српски, англиски, босански, германски, бугарски, италијански и шпански.[10] Таа студирала драма на Универзитетот Свети Кирил и Методиј од 2007 година, а се очекува да дипломира во 2011 година.[11] Петровиќ е споредувана со тројната добитничка на Оскар, Ингрид Бергман, за нејзината убавина и талент.[12]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога
2007 година Сенки Деа
2010 г. Како да не сум таму Самира
2013 година Соба со пијано Слугинка
Во отсуство Ева Серафимова
2014 година До балчак Марија
2015 година Еликсир Лексиа
Лазар Катерина
Цкопа Појас
Сведокот Инес Радин
2018 година Дер Пас Милица

Сценски кредити[уреди | уреди извор]

Наслов Година Улога Производство
Мизантропот 2011 година Селимен Театарот Театра Скопје
Звукот на напукнување на коските 2011 година Еликија Театарот Театра Скопје

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Награда Година Категорија Номинирана за Резултат
Награди "Ѕвезди што паѓаат" 2011 Ѕвезда што паѓа - Победничка
Ирски филмски и телевизиски награди 2011 Најдобра меѓународна актерка Како да не сум овде Номинирана
Награди за меѓународен филмски фестивал во Милано 2011 Најдобра актерска изведба - Жени Како да не сум овде Номинирана
Награди за меѓународен филмски фестивал во Сиетл 2011 Најдобра актерка Како да не сум овде Победничка

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Наташа Петровић у филму "Као да ме нема". The Cultural–Information Center of Serbs in Macedonia (Serbian). 24 October 2011. Посетено на 12 November 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. Melidonian, Teni (13 October 2011). „63 Countries Vie for 2011 Foreign Language Film Oscar“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Посетено на 12 November 2011.
 3. „2011 Award Winners“. Seattle International Film Festival. 12 June 2011. Архивирано од изворникот на 8 November 2011. Посетено на 12 November 2011.
 4. „Winners of the 8th annual Irish Film and Television Awards“. Irish Film and Television Awards. Посетено на 12 November 2011.
 5. „Natasha Petrovic“. Milan International Film Festival. Посетено на 12 November 2011.
 6. Nass, Markus (14 February 2011). „Shooting Stars 2011 honoured“. European Film Promotion Shooting Stars. Посетено на 12 November 2011.
 7. Lazarevska, Suzana (16 February 2011). „Наташа Петровиќ – актерка со иднина според "Варајати". Mnogoo Entertainment (Macedonian). Посетено на 12 November 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Natasha Petrovic, Célimène vo "Mizantrop". YouTube (Macedonian). 30 March 2011. Посетено на 12 November 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Natasha Petrovic, Elikia vo "Zvukot na koskite shto se krshat". YouTube (Macedonian). 3 October 2011. Посетено на 12 November 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Natasha Petrovic, Republic of North Macedonia“. European Film Promotion Shooting Stars. Посетено на 12 November 2011.
 11. Zafirova, Marija. „Biography for Natasa Petrovic“. Internet Movie Database. Посетено на 12 November 2011.
 12. „Штипјанката Наташа Петровиќ меѓу десетте најуспешни млади актери на Европа“. Municipality of Štip (Macedonian). 15 February 2011. Архивирано од изворникот на 2 April 2012. Посетено на 12 November 2011.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]