Семрежна филмска база на податоци

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Internet Movie Database)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Семрежна филмска база на податоци
The Internet Movie Database
IMDB Logo 2016.svg
Адреса imdb.com
Комерцијално? да
Тип база на податоци на филмови, телевизиски емисии и видеоигри
Регистрација по избор
Расположиви јазици англиски
Сопственик Amazon.com
Творец Кол Нидем
Пуштено 17 октомври 1990; пред 27 години (1990-10-17)
Котирање на Alexa 47 (февруари 2017)[1]
Тековен статус активна

Семрежна филмска база на податоци (англиски: Internet Movie Database или скратено IMDb) — опсежна семрежна база на информации за филмови, глумци, телевизиски емисии, членови на продукциската структура, како и на видеоигри.

IMDb започнува да работи на 17 октомври 1990 година. Од 1998 г, се наоѓа во сопственост на Amazon.com.

Во јануари 2017 година, IMDb има приближно 4.1 милиони наслови (вклучувајќи епизоди на серии) и 7.7 милиони личности во својата база на податоци[2] како и 70 милиони регистрирани корисници.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]