Оскар за најдобар странски филм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оскар за најдобар странски филм е награда која секоја година ја доделува Академијата за филмски уметности и науки. Наградата започнала да се доделува во 1947 година. Иако се нарекува награда за странски филм, всушност, наградата се доделува за најдобар филм снимен во земја од неанглиското говорно подрачје, т.е. британските филмови не влегуваат во оваа категорија, туку тие се натпреваруваат рамноправно со амриканските филмови.

Добитници на наградата за најдобар странски филм[уреди | уреди извор]

 • 1947 - "Чистачи на чевли",
 • 1948 - "Господинот Винсент (Monsieur Vincent)"
 • 1949 - "Крадецот на велосипед, во режија на Акира Куросава"
 • 1950 - "Ѕидовите на Малапага"
 • 1951 - "Рашомон".
 • 1952 - "Забранети игри"
 • 1954 - "Портата на пеколот"
 • 1955 - "Самурај - Легендата на Мусаши"
 • 1956 - "Улица (La Strada)"
 • 1957 - "Ноќите на Кабирија"
 • 1958 - "Мојот вујко"
 • 1959 - "Црниот Орфеј"
 • 1960 - "Девствена пролет", во режија на Ингмар Бергман.
 • 1961 -
 • 1962 -
 • 1963 -
 • 1964 -
 • 1965 -
 • 1966 -
 • 1967 -
 • 1968 -
 • 1969 -
 • 1970 -

Наводи[уреди | уреди извор]