Виолета Шапковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виолета Шапковска
Виолета Шапковска.jpg
Роден 1952
Занимање глумица

Виолета Шапковска (р. на 1952) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумеца. Како веќе искусен глумец се вработува во Драмски театар - Скопје во 1981 година.

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

 • Бркотница
 • Васа Железнова
 • Зојкиниот стан
 • Собирен центар
 • Жени во народното собрание
 • Патување во светот на бајките
 • Еригон
 • Полнета птица
 • Авантурите на Понг и Луси
 • Салома
 • Викенд на мртовци,
 • Стапица
 • Самоубиец
 • Мачорот Џингис Кан
 • Бура
 • Прости дарови
 • Вазна од порцелан
 • Дедо Мраз и Феферона
 • Крале Марко и Феферона
 • Домот на Бернарда Алба
 • Дон Жуан
 • Буре барут

Филмографија[уреди | уреди извор]

Шапковска ги остварила филмските улоги:[1]

ТВ серии[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Violeta Sapkovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.