Војвода Спиро Црне (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Војвода Спиро Црне“
РежисерДимитрие Османли
НастапуваатМери Бошкова
Вукан Диневски
Илија Џувалековски
Ацо Јовановски
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1976
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Војвода Спиро Црне “ - македонски телевизиски филм од 1976 година. Го режирал Димитрие Османли.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Мери Бошкова
Вукан Диневски
Илија Џувалековски
Ацо Јовановски
Божо Софрониевски Свештеник
Владимир Светиев

Надворешни врски[уреди | уреди извор]