Зоран Љутков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зоран Љутков
Зоран Љутков.jpg
Портрет на Зоран Љутков
Роден(а)Зоран Љутков
Занимањеглумец

Зоран Љутков (р. 1 октомври 1977 во Велес) — македонски театарски и филмски и телевизиски глумец, кој моментно работи во Драмскиот театар во Скопје.

Биографија[уреди | уреди извор]

Љутков е роден во 1977 г. во Велес[1]. Дипломирал на Факултетот за драмски Уметности во Скопје во 2001 г. во класата на прод. Владимир Милчин, а во 2002 г. запишал постдипломски студии за сценографија на Универзитетот за уметности во Белград. Во 2006 г. се вработил како глумец во Драмскиот театар (ДТС) во Скопје.

Уште во текот на студиите глумел во претстави во Народениот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ во родниот Велес, но и во други театри во Македонија[1]. До денес има остварено бројни главни и споредни улоги во матичниот театар, но и како гостин во сите поважни театарски установи во државата.

Учествувал на неколку меѓународни театарски фестивали, работилници и филмски и ТВ-проекти. Добитик е на две награди.[1]

Театарски улоги[уреди | уреди извор]

 • 1999: Јаков во „Вазна од порцелан“ од Југослав Петровски, реж. Благојче Божиновски, Н.Т. Велес
 • 1999: Патенталија во „Патенталија и Тентелина“ од Русомир Богдановски, реж. Стојан Стојановски, Н.Т. Велес
 • 1999: Спасе во „Македонска крвава свадба“ од Војдан Чернодрински, реж. Стојан Стојаноски, Н.Т. Велес
 • 1999: Момчето во „Плутос“ од Аростофан, реж. Петроц Панамас, Н.Т. Велес
 • „Комедија на суетата“ од Елијас Канети, реж. Џорџо Пресбургер, Мителфест Чивидале, Италија
 • 2000: Ланселот во „Змејот“ од Евгениј Шварц, реж. Александар Ивановски, Н.Т. Велес
 • 2000: Келнерот во „Земјомерот“ од Николај Колјада, реж. Владимир Милчин, ДТС
 • 2000: Данил Хармс во „Случајот Д.Х.“, Според поезијата на Данил Хармс, реж. Владимир Милчин, ДТС
 • 2000: Гласник во „Ојдип“, реж. Стојан Стојановски, Н.Т. Велес
 • 2000: Војдан Чернодрински во „Духот“ според текстови на Војдан Чернодрински и Горан Стефановски, реж. Кирил Петрески, Н.Т. Прилеп
 • 2001: еден од ликовите во „Балканот не е мртов“ од Дејан Дуковски, реж. Александар Поповски, МНТ
 • 2001: Борис Карнаухов во „Аудиција“ од Александар Галин, реж. Владимир Милчин, ФДУ Скопје, дипломска работа
 • Петар Верхеновски во „Демони“ од Фјодор Достоевски, реж. Владимир Милчин. МНТ
 • 2001: неколку ликови во „Синдром Чернодрински“ од Горан Стефановски, реж. Деан Дамјановски, Нова сцена Скопје
 • 2002: Ромео во „Ромео и Јулија“ од Вилијам Шекспир, реж. Зоја Бузалковска, Н.Т.Куманово
 • 2002: Момчето во „Суд“ од Коле Чашуле, реж. Владимир Талевски, Н.Т. Куманово
 • 2002: неколку ликови во „Стрип Шекспир“ од Џес Боргесон, Адам Лонг и Даниел Сингер, реж. Коле Ангеловски, Н.Т. Велес
 • 2002: Пратеникот во „Лизистрата“ од Аристофан, реж. Љупчо Георгиевски, Н.Т.Велес
 • 2002: еден од ликовите во „Комши капиџик“ од Сема Али, реж. Иван Јерчиќ, Но Нејм Театар
 • 2003: Клиентот во „Во самотијата на памучните полиња“ од Бернар Мари Колтес, реж. Деан Дамјановски, Н.Т. Велес
 • 2003: Сиљан Љиљаков во „Колку пати ќе умираме“, според романот на Петре М. Андреевски, реж. Владимир Милчин, Н.Т. Битола
 • 2003: Трималхион во „Сатирикон“ (Големата гозба), според романот на Гај Петрониј Арбитер, реж. Кирил Петрески, Н.Т. Прилеп
 • 2004: Докторот во „Полковникот“, драматизација на Миле Атанасов, реж. Јордан Витанов, Н.Т. Велес
 • 2004: Буребездно во „Балада за големиот костур“ од Мишел де Гелдерод, реж. Владимир Милчин, Н.Т. Прилеп
 • 2004: Костја во „Четвртата сестра“ од Јануш Гловацки, реж. Александар Ивановски, Н.Т. Велес
 • 2005: Јоце (Хамлет) во „Хамлет од Долногаштани“ од Иво Бречан, реж. Мето Јовановски, ДТС
 • 2005: Кен во „Жив чоек“ од Горан Стефановски, реж. Деан Дамјановски, ДТС
 • 2005: Бералд во „Вообразен болен“ од Молиер, реж. Благојче Божиновски, Н.Т. Велес
 • 2006: Панајот во „Железното пиле“ од Благоја Ристески - Платнар, реж. Јордан Витанов, Н.Т. Велес
 • 2006: Дон Жуан во Дон Жуан од Молиер, реж. Деан Дамјановски, Н.Т. Велес
 • 2006: Хлестаков во „Ревизор“ од Николај Гогољ, реж. Владимир Милчин, МНТ,
 • Хамлет во „Хамлет“, според Вилијам Шекспир, реж. Васил Зафирчев
 • Херострат во „Да се заборави Херострат“ од Григориј Горин, реж. Зоја Бузалковска
 • 2007: „Комшилук наопаку“ од Нина Митровиќ, реж. Ненне Делместре, ДТС,
 • 2009: Клит во „Александар“, текст и режија Љубиша Георгиевски, ДТС
 • Кандид во земјата на чудата“ од Венко Андоновски, реж. Сашо Миленковски, ДТС
 • 2009: Кинегонда во „Карлаленд“ од Венко Андоновски, реж. Сашо Миленковски, ДТС
 • 2011: Баал во „Баал“ од Бертолт Брехт, реж. Мартин Кочовски, ДТС
 • 2011: Миле поштарот во „Грев или шприцер“ од Сашко Насев, реж. Деан Дамјановски, ДТС

Филмски улоги[уреди | уреди извор]

Телевизиски улоги[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Зоран Љутков“. Ансамбл. Драмски театар - Скопје. конс. 7 мај 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]