Алфред Жари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алфред Жари
Алфред Жари
Роден/а8 септември 1873
Лавал, Франција
Починат/а8 септември 1907
Париз, Франција
Занимањеписател, драматург
ДржавјанствоФранцузин

Алфред Жари (француски: Alfred Jarry, роден на 8 септември 1873 во Лавал - починал на 8 септември 1907 во Париз) — француски симболист, драмски писател и поет. Тој е најдобро познат по делото „Ubu Roi“ или „Крал Иби“, кое го напишал во 1896 година[1]. , што предизвикало жестока реакција во јавноста. Освен тоа, Жари е и основач на терминот патафизика[2]

Биографија[уреди | уреди извор]

Алфред Жари е роден во Лавал, а мајка му по потекло била од Велика Британија[3]. Тој бил поврзан со симболистичкото движење. Неговото дело „Ubu Roi“ често се наведува како претходник на дадаизмот, па дури и надреализмот и футуризмот од 20-тите и 30-тите години на XX век. Алфред Жари пишувал различни жанрови и стилови, но најчесто го користел постмодернизмот. Тој пишувал романи, драми, поезија, есеи и работел како новинар. Неговите текстови се сметаат како пионерска работа во областа на т.н. апсурдна литература и постмодерната филозофија.

Дела[уреди | уреди извор]

Претстави[уреди | уреди извор]

  • César-Antéchrist
  • Ubu roi
  • Ubu Cocu, ou l'Archeopteryx (1897)
  • Ubu Enchaíné (1899)
  • Ubu Sur La Butte (1906)

Романи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jarry, Alfred. "Ubu Roi". Dover (2003)
  2. "Pataphysics - 01 edition". Архивирано од изворникот на 2016-03-16. Посетено на 2017-01-21.
  3. Brotchie, Alastair. Alfred Jarry, a Pataphysical Life. MIT Press (2013). ISBN 978 0 262 01619 3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: