Контакт (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Контакт“
РежисерСергеј Станојковски
ПродуцентСергеј Станојковски
Главни улогиНикола Којо
Петар Мирчевски
Лабина Митевска
Владимир Ендровски
Бедија Беговска
Ѓунер Исмаил
Емил Рубен
Петар Димоски
Диме Илиев
Мустафа Јашар
Зоран Љутков
МузикаПеер Рабен
Премиера2005
ДржаваМакедонија Македонија

Контактмакедонски филм од 2005 година во режија на Сергеј Станојковски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Никола Којо Јанко
Лабина Митевска Жана
Петар Мирчевски Новак
Владимир Ендровски Затворник
Весна Петрушевска Вики
Емил Рубен Директор на болницата
Ѓунер Исмаил Таткото на Жана
Бедија Беговска Мајката на Жана
Диме Илиев Сосед
Мустафа Јашар Стопански
Ертан Шабан Шампион
Зоран Љутков Рецепционер
Петар Димоски Затворски чувар
Ристо Гоговски Тераперт
Наташа Наумоска Девојка за забава
Сабина Ајрула-Тозија Соседка
Горан Илиќ Готвач
Ана Костовска Музички тераперт
Жаклина Стевковска Девојка на рингот
Ненад Нацев Телохранител 1