5+ фамилија

Од Википедија — слободната енциклопедија
5+ Фамилија
Напишана одЕлеонора Венинова
Режирана одИгор Иванов-Изи
УлогиБилјана Драгичевиќ-Пројковска
Сања Арсовска
Игор Ангелов
Зоран Љутков
Ивана Павлаковиќ
Сара Климоска
Марија Кондовска
Чедомир Митевски
Матеа Јанковска
Марјан Наумов
Дамјан Цветановски
Изабела Јакимова
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони6
Бр. на епизоди124
Производство
Продуцент(и)Пеце Талески
Времетраење30 мин
Прикажување
Првична мрежаТВ Телма (сезона 1-2)
МРТ1 (сезона 3-6)
Првично прикажување2015 - 2020

5+ Фамилијамакедонска детска телевизиска серија во режија на Игор Иванов-Изи, по сценарио на Елеонора Венинова.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Билјана Драгичевиќ-Пројковска Петко
Сања Арсовска Лина
Игор Ангелов Менде/Детективот Цветко
Зоран Љутков Комшо
Ивана Павлаковиќ Марија
Сара Климоска Ана
Марија Кондовска Тетка Душка
Чедомир Митевски Комшито
Матеа Јанковска Лиз
Марјан Наумов Лука
Дамјан Цветановски Цвајштајн
Изабела Јакимова Алек
Стефан Николовски Буки
Мартин Ѓоргоски Џими
Нино Леви Полицаец
Диме Илиев Коста
Александар Велјановски Гоце
Оливер Митковски Водител
Симона Спировска Прв крадец
Александар Михајловски Втор крадец
Дритон Вејсели Водителот
Никола Колев Лазар
Предраг Павловски Божарникар
Тони Денковски Никола
Мирослав Петковиќ Роберт
Фаик Мефаилоски Марко
Ева Скендеровска Тања
Срѓан Јанаќиевиќ Детектив
Игор Стојчевски Режисерот
Жарко Димоски
Душица Стојановска
Наталија Теодосиева Детективка Петунија
Томе Станковски Човек во сино
Симона Димковска Жената
Лазе Манасковски
Мартин Јорданоски Максимилијан
Горан Трифуновски Музичарот

Надворешни врски[уреди | уреди извор]