Марија Кондовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Кондовска
Родена 20 јануари 1965(1965-01-20)(59 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Позната по улогите во:
Македонски народни приказни
Викенд на мртовци
5+ фамилија
Ах, љубов моја
Преспав
Пусто турско
Занимање глумица

Марија Кондовска (р. 20 јануари 1965 во Скопје) — македонска театарскa, филмскa и телевизискa глумица. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во класата на Проф. Владимир Милчин. Во 1987 се вработила во Драмски театар — Скопје.

Кондовска е ќерка на македонскиот сликар Димитар Кондовски.

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

 • Викенд на мртовци
 • Слободен лов
 • Чернодрински се враќа дома
 • Татко
 • Ало будење
 • Сказна за времето
 • Три сестри
 • Вујко Вања
 • Платонов
 • Словенски ковчег
 • Животот е сон
 • Стапица
 • Грев или шприцер
 • Ни ќар ни зијан
 • Арлекин слуга на двајца господари
 • Балкон
 • Маратонците го трчаат почесниот круг
 • Што ги тера жените да трчаат ноќе по улиците на Мадрид
 • Спасени
 • Мефисто
 • Долго патување во ноќта
 • Како се станува цар
 • Медеја
 • Сон на летната ноќ
 • Фани мани
 • Жена ми се вика Борис
 • Нашиот непрежален
 • Секс таблетки
 • Молба до господ
 • Македонска крвава свадба
 • Чија си
 • Солунски патрдии
 • Стјуардеси
 • Живот во тесни чевли
 • Ничија земја
 • Како да се ограби банка
 • Птица со главата меѓу нозе
 • Ревизор

Филмографија[уреди | уреди извор]

Кондовска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1988 Втора смена ТВ-серија Воспитувачката
1988 Викенд на мртовци Ана
1991 Стрес или погрешна нота ТВ-филм Милица
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија Роги
1997 Вујко Вања ТВ-филм Елена
2002 Наше маало ТВ-серија Инструкторка
2003 Време за плачење Маки
2003 Лото, лото ТВ-серија
2004 Неверство во зимска ноќ
2005 Седмица лото или смрт
2005 Обични луѓе ТВ-серија Евдокија
2006 Пусто турско ТВ-филм Тодорка
2007 Превртено ТВ-филм
2007 Стапица ТВ-филм Мајката на Соња
2008 Куќен совет ТВ-филм Мариче
2009 Седумка, љубов или смрт ТВ-филм Мара
2012 Македонски приказни ТВ-серија
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015-2021 5+ фамилија ТВ-серија Тетка Душка
2016 Џган ТВ-филм Магдалена
2016 Црвената соба ТВ-филм Лили
2016-2018 Преспав ТВ-серија Сестра
2016 Среќа во вреќа ТВ-серија Милка
2017 Ах, љубов моја ТВ-серија Госпоѓа Трпкова
2019 Дедо и внук ТВ-серија Вера
2019 Фамилија Марковски ТВ-серија Мајката на Александар
2022 Тајниот изум ТВ-филм Душка
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија
2024 Преспав ТВ-серија Маринела

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Marija Kondovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]