Прејди на содржината

Горан Трифуновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горан Трифуновски
Роден 1981 (воз. 42–43 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во: Македонски народни приказни
Мајки
Фамилија Марковски
Лазар
До балчак
Исцелител
Занимање глумец

Горан Трифуновскимакедонски филмски и телевизиски глумец и музичар.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1999 Глушецот ТВ-филм
2001 Погрешно време ТВ-серија Васко
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија
2003 Седум приказни, за љубовта и свршувањето ТВ-серија
2006 Стрмоглави ТВ-филм Млад рекетар
2007 Сенки ТВ-филм
2009 Бунило ТВ-филм Шанкерот
2010 Мајки ТВ-филм Зоки
2010 Царската е последна ТВ-филм
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Џеки
2011 Луѓе без земја ТВ-филм
2012 Минатото лето на Балканот ТВ-серија
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм Тоше
2015 Лазар ТВ-филм Пивце
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Три дена во Септември ТВ-филм Пимп
2016 Ослободување на Скопје ТВ-филм Агент
2016 Ечлаир ТВ-филм Шеф
2016 Преспав ТВ-серија Мајсторот
2016 Исклучиво жолти лалиња ТВ-филм Гиго
2017 Исцелител ТВ-филм Дилерот
2017-2019 Фамилија Марковски ТВ-серија Раде
2018 Сонуваат за крв и душа ТВ-филм Тодор
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Коста
2019 Врба ТВ-филм
2019 Дедо и внук ТВ-филм Ристе
2020 5 плус Фамилија ТВ-серија Музичар
2022 Драматургија на незавршеното ТВ-филм
2022 Кајмак ТВ-филм Слободан

Надворешни врски[уреди | уреди извор]