Минатото лето на Балканот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Минатото лето на Балканот
Режирана одКуршат Басар
УлогиМустафа Јашар
Бедија Беговска
Фуркан Палали
Елјеса Касо
Фирдаус Неби
Перихан Ејупи-Туна
Ерман Шабан
Луран Ахмети
Тони Михајловски
Наџи Шабан
Билјана Јовановска
Игор Ангелов
Борис Чоревски
Хазал Каја
Мушереф Лозана
Тарду Флордун
Сузан Максут
Сузан Акбелге
Осман Али
Зекир Сипахи
Земја на потеклоТурција
Првичен јазиктурски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди4
Продукција
Продуцент(и)Куршат Басар
Прикажување
Првично прикажување2012

Минатото лето на Балканот - турска серија снимена во Македонија (Битола) во режија на Куршат Басер.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Мустафа Јашар Нијази
Бедија Беговска Сузан
Фуркан Палали Ариф
Хазал Каја Емине
Тони Михајловски
Елјеса Касо Реџеп Ага
Ерман Шабан Мустафа
Игор Ангелов Бугарски началник
Фирдаус Неби Хилми
Сузан Акбелге
Тугџе Казаз Зејнеп
Борис Чоревски Пашата
Луран Ахмети Виктор
Серчан Бадур
Сузан Максут
Гулсим Али Ајше
Перихан Ејупи-Туна Зехра
Мушереф Лозана Муксинет
Наџи Шабан Алексеј
Билјана Јовановска Фиданка
Атила Клинче Мартин
Зекир Сипахи
Габриела Петрушевска
Слободан Степановски Командирот
Петар Димоски Никола
Благоја Спиркоски Џумерко
Зејнеп Кумрал
Јордан Симонов