Прејди на содржината

Ерман Шабан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерман Шабан
Роден 22 мај 1983(1983-05-22)(41 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Народност Турчин
Познат по улогите во:
Збогум, Румелија
Горчлива цреша
Минатото лето на Балканот

Ерман Шабан (р. 22 мај 1983 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец од турска народност. Работи во Турскиот театар во Скопје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
2006 Таква ТВ-филм Мухитин
2007-2009 Збогум, Румелија ТВ-серија Дилавер
2009-2010 Балканска свадба ТВ-серија
2012 Минатото лето на Балканот ТВ-серија Мустафа
2012 Величествениот султан ТВ-серија Алвисе Грити
2014 Никој не е совршен ТВ-серија
2015 Лимоната ТВ-филм
2015-2016 Големото прогонство во Кавкасија ТВ-серија Микаил
2020 Горчлива цреша ТВ-филм Лјулјзим
2021 Јули ТВ-филм Метин
2022-2023 Балканска приказна ТВ-серија Зафер
2023 Барбарос Хајредин: Султановиот едикт ТВ-серија Пири Реис

Надворешни врски[уреди | уреди извор]