Сузан Максут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 1939
Скопје,  Кралство Југославија
Починал 23 април 2015
Скопје,  Македонија
Занимање актерка

Сузан Максут (турски: Süzan Maksut; Скопје, 1939 - Скопје, 23 април 2015) — македонска театарска, филмска и телевизиска актерка, доајенка на НУ Турски театар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Максут е родена во Скопје во 1939 година. Од 1962 година станала член на ансамблот на Турската драма при Театарот на народностите каде што одиграла голем број улоги се до пензионирањето во 2001 година. Добитник е на наградите Актер на годината на весникот „Бирлик“ во 1969 година и Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје во 1974 година.[1] Починала по кратко боледување во Скопје на 23 април 2015 година.[2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Учествувала во голем број телевизиски, филмски и радио-проекти.

Наводи[уреди | уреди извор]