Прејди на содржината

Џемаил Максут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џемаил Максут
Роден 8 мај 1933
Скопје, Вардарска Бановина, Кралство Југославија
Починал 28 декември 2001(2001-12-28) (возр. 68)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Народност Турчин
Познат по улогата во:
До победата и по неа
Македонски народни приказни
Тврдокорни
Прашина
Трст виа Скопје
Солунски патрдии
Пред дождот
Јуначко колено
Занимање глумец
Сопружник Сузан Максут
Роднини Теоман Максут (внук)
Деца Ердоан Максут

Џемаил Максут (турски: Cemail Maksut; Скопје, 8 мај 1933 - Скопје, 28 декември 2001) — македонски театарски и филмски глумец од турска народност.[1]

Животопис

[уреди | уреди извор]

Максут е роден во Скопје на 8 мај 1933 година. Дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје, на групата за англиски јазик во 1964 година. Бил член на драмата во Турскиот театар во Скопје од 1953 до 1991 година, кога и се пензионирал. Има забележителни постигнувања и на филмското платно, како и на сцените на други театри. Починал во Скопје на 28 декември 2001 година.

Во јавноста, Максут е најзапаметен како Црна Арапина, соперникот на јунакот Крали Марко.

Филмографија

[уреди | уреди извор]
Филмографија на глумецот Џемаил Максут
Год. Назив Улога
1960-ти ▲
1962 Пресметка ТВ-филм /
1966 До победата и по неа ТВ-филм /
1970-ти ▲
1970 Александра ТВ-филм /
1975 Волшебното самарче ТВ-серија /
1975 Јад ТВ-филм /
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм Јоргос
1977 Најдолгиот пат ТВ-серија Јоргос
1977 Итар Пејо ТВ-серија /
1977 Дождовито сонце ТВ-филм /
1979 Курирот на Гоце ТВ-серија /
1980-ти ▲
1980 Учителот ТВ-филм /
1981 Црвениот коњ ТВ-филм /
1981 Булки крај шините ТВ-серија /
1981 Бановиќ Страхиња ТВ-филм /
1982 Вариола вера ТВ-филм Халил Реџепи
1982 Илинден ТВ-серија Чауш Ефенди
1983 Задах тела ТВ-филм /
1983 Премиера ТВ-филм /
1983 Црвениот коњ ТВ-серија /
1984 Јуначко колено ТВ-серија Али Саит Ефенди
1984 -{Mеmеd My Hawk}- Јусуф
1984 Белото циганче ТВ-серија Демир / Мечкарот
1985 Од зад грб ТВ-филм Џем Хас
1985 Јазол ТВ-филм /
1985-1986 Македонски народни приказни ТВ-серија
1985-1986 Крале Марко јунак стана ТВ-серија Црна Арапина
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Дервишот
1986 Климент Охридски ТВ-филм Писарот кај цар Симеон
1987 За трошка среќа ТВ-филм /
1987 Македонски балади ТВ-серија /
1987 Хај-фај ТВ-филм /
1988 Lulеpјеshkat е dashurisë ТВ-филм /
1989 Сабирни центар ТВ-филм Човек во чамецот
1990-ти ▲
1987 1990 Трст виа Скопје ТВ-серија Зеко
1991 Елелига пепелига ТВ-серија /
1988 1992 Тврдокорни ТВ-серија Дервишот
1986 1992 Македонски народни приказни ТВ-серија /
1992 Заминување од Пасквелија ТВ-филм Попот
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Турчинот со нож
1993 Македонска сага ТВ-филм Веди
1993 Крик на немиот индијанец ТВ-филм /
1994 Пред дождот ТВ-филм Кузман
1995 Ангели на отпад ТВ-филм Клошар
1997 Во светот на бајките ТВ-серија /
1997 Џипси меџик ТВ-филм Суат
1997 Преку езерото ТВ-филм Сељак
2000-ти ▲
2001 Во светот на бајките 2 ТВ-серија /
2001 Прашина ТВ-филм Комиташ
2002 ТТ Синдром ТВ-филм Мерлин
2002 Наше маало ТВ-серија Џемо

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Џемаил Максут 1933 - 2001 Неуморна желба за игра“. Утрински весник. Посетено на 22 април 2010.[мртва врска]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]