Учителот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Учителот“
РежисерВасил Ќортошев
СценаристРусомир Богдановски
НастапуваатАцо Јовановски
Стево Спасовски
Тодорка Кондова
Љубиша Трајковски
Жанрдрама
МузикаРисто Аврамовски
КинематографијаЉубомир Вагленаров
МонтажаСпасе Ташевски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1980
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Учителот“ - македонски телевизиски филм од 1980 година. Го режирал Васил Ќортошев, а сценариото го напишал Русомир Богдановски.

Биографски филм за животот и делото на Григор Прличев, македонски поет и преродбеник од Охрид.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Ацо Јовановски Григор Прличев
Стево Спасовски Јоаким Сапунџиев
Тодорка Кондова
Љубиша Трајковски
Драги Костовски
Коле Ангеловски
Петре Прличко
Киро Ќортошев
Тодор Николовски
Снежана Стамеска
Вукан Димевски
Илија Милчин
Аце Ѓорчев
Димитар Гешоски
Алеко Протогеров
Игор Џамбазов
Панче Камџик
Крум Стојанов
Мето Јовановски
Џeмаил Макшут
Владо Јаневски
Гоце Тодоровски
Ацо Стефановски
Душан Костовски
Мите Грозданов
Добрила Пучкова
Благоја Чоревски
Ратко Гавриловиќ
Предраг Дишљенковиќ
Петар Стојковски

Останати улоги  ▼

Надворешни врски[уреди | уреди извор]