Прејди на содржината

За трошка среќа

Од Википедија — слободната енциклопедија
„За трошка среќа“
РежисерМиле Грозданоски
СценаристАљоша Руси
Главни улогиСтево Спасовски
Снежана Стамеска
Жанрдрама
МузикаСлаве Димитров
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1987
ЗемјаНР Македонија СР Македонија
Јазикмакедонски

За трошка среќамакедонски ТВ-филм од 1987 година. Режисер е Миле Грозданоски, а сценариото го напишал Аљоша Руси.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Стево Спасовски Ацо
Снежана Стамеска Рајна
Драган Спасов Данчо
Снежана Конеска Руси Маруле
Александар Ѓорчев Георги
Лиле Георгиева Мара
Ванчо Петрушевски Милиционер 1
Александар Шехтански Милиционер 2
Цветанка Јакимовска Баба
Мајда Тушар Проститутка
Методија Марковски
Џемаил Максут
Димитар Спасески

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]