Од зад грб (ТВ-филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Од зад грб“
РежисерБлагој Андреев
СценаристЈован Павловски
Главни улогиНенад Стојановски
Љупчо Петрушевски
Џемаил Максут
Салаетин Билал
Мето Јовановски
Ненад Милосављевиќ
Ѓорѓи Колозов
Младен Крстевски
Ванчо Петрушевски
Ацо Стефановски
Панче Камџик
Кирил Ќортошев
Кирил Псалтиров
Драги Крстевски
Васо Ангелов
Гоце Тодоровски
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1985
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Од зад грб“ — македонски телевизиски филм од 1985 година. Го режирал Благој Андреев, а сценариото е на Јован Павловски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Ненад Стојановски
Мето Јовановски
Љупчо Петрушевски
Џемаил Максут Џем Хас
Ненад Милосављевиќ
Ѓорѓи Колозов
Младен Крстевски
Панче Камџик
Ванчо Петрушевски
Силвана Бојчиновци
Ацо Стефановски
Салаетин Билал Сами
Драги Крстевски
Кирил Ќортошев
Душко Костовски
Славица Зафировска
Васо Ангелов
Кирил Псалтиров
Симеон Мони Дамевски
Живко Пешевски
Миодраг Шаурек
Божо Софрониевски
Сашо Диневски
Катерина Коцевска
Ацо Видиков
Мишка Лозана
Гоце Тодоровски
Кица Ивковска-Велјановска
Душко Јовановиќ
Горан Илиќ
Крсте Јовановски
Димитар Спасовски

Надворешни врски[уреди | уреди извор]