Јазол (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Јазол“
РежисерКирил Ценевски
СценаристСлавко Јаневски
Главни улогиЛазар Ристовски
Костадинка Велковска
Петар Арсовски
Ацо Јовановски
Кирил Ристоски
Александар Шехтански
Павле Вуисиќ
Марин Бабиќ
Мустафа Јашар
Вукан Диневски
Благоја Спиркоски-Џумерко
Душко Ѓорѓиоски[1]
Жанрдрама, воен
ДистрибутерВардар филм
Премиера1985
Времетраење110 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Јазол — македонски филм од 1985 година, во режија на Кирил Ценевски, а според сценариото на Славко Јаневски.[1]

Дејството на филмот се одвива во март 1943 година, за време на интернацијата на Евреите од Скопје. Никола е хирург кому му е одземена дозволата и тој ги менува вечерите во кафеана каде германски офицери со бугарскиот офицер Симеонов играат руски рулет со пиштол насочен во главата на затвореник. По самоубиството на еден германски мајор, Никола и затвореникот бегаат.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Лазар Ристовски Никола
Костадинка Велковска Марија
Петре Арсовски Симеон
Ацо Јовановски Август Рицман
Кирил Ристоски Јанко Подгорник
Мустафа Јашар
Павле Вуисиќ Машиновозач
Александар Шехтански
Марјан Сриенц Штаjн
Ханс Георг Ненинг Офицер на Гестапо
Вукан Диневски Бугарски полковник
Петер Шустер
Александар Чамински Венов
Марија Вртева Нора
Љупчо Тодоровски-Упа Јован
Георги Дампе Бисерков
Моника Риха
Јусуф Гулевски
Страшо Милошевски
Светлана Василевска

Останати улоги  ▼

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]