Вукан Диневски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Vukan.jpg
Роден 22 април 1927
Гостивар
Починал 27 септември 2006
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Фросина
Мирно лето
Црно семе
Занимање глумец

Вукан Диневски (роден на 22 април 1927 во Гостивар - починал на 27 септември 2006 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, режисер, педагошки работник и интерпретатор на народна и на уметничка поезија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Диневски е роден во Гостивар на 22 април 1927 година. Завршил Средна државна театарска школа и Филозофски факултет во Скопје и Театарска академија во Загреб. Бил член на Драмата на МНТ од 1952 до 1964 и од 1966 до 1973 година. Во меѓувреме од 1964 до 1966 чил член на Драмскиот театар во Скопје. Бил професор е на ФДУ во Скопје. Починал на 27 септември 2006 година во Скопје. Добитник е на голем број награди и признанија, меѓу кои и наградата за животно дело на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ и наградата “11 Октомври[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Останати филмови
  • 1955 КОМИТСКА ЛЕГЕНДА, наратор, документарен, Вардар филм
  • 1977 ГП МАВРОВО, наратор, документарен, Вардар филм

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]