Вукан Диневски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вукан Диневски
Vukan.jpg
Роден 22 април 1927
Гостивар
Починал 27 септември 2006
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Фросина
Мирно лето
Црно семе
Занимање глумец

Вукан Диневски (роден на 22 април 1927 во Гостивар - починал на 27 септември 2006 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, режисер, педагошки работник и изведувач на народна и на уметничка поезија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Диневски е роден во Гостивар на 22 април 1927 година. Завршил Средна државна театарска школа и Филозофски факултет во Скопје и Театарска академија во Загреб. Бил член на Драмата на МНТ од 1952 до 1964 и од 1966 до 1973 година. Во меѓувреме од 1964 до 1966 чил член на Драмскиот театар во Скопје. Бил професор е на ФДУ во Скопје. Починал на 27 септември 2006 година во Скопје. Добитник е на голем број награди и признанија, меѓу кои и наградата за животно дело на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ и наградата “11 Октомври[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

1950 1960 1970 1980 1990 Вкупно
Долгометражен филм 1 8 4 1 0 14
ТВ филм 0 2 6 6 1 15
ТВ серија 0 0 3 4 1 8
Вкупно 1 10 13 11 2 37
Филмографија на глумецот Вукан Диневски
Год. Назив Улога
1950.-те
1952. Фросина ТВ-филм
1958. Мис Стон ТВ-филм /
1960.-те
1960. Кота 905 ТВ-филм /
1962. Обрачун ТВ-филм Мирко (како Вукан Диневски)
1963. Десант на Дрвар ТВ-филм Ранетиот кој панично се плаши од авионот (како Вукан Диневски)
1966. До победата и по неа ТВ-филм /
1967. Македонска крвава свадба ТВ-филм /
1967. Домот на татко ти ТВ-филм
1967. Дивина ТВ филм /
1967. Соба бр. 6 ТВ-филм Иван
1968. Брат доктора Хомера ТВ-филм /
1968. Вук са Проклетија ТВ-филм /
1968. Лудиот и калугерицата ТВ филм /
1969. Републиката во пламен ТВ-филм Сулејман Али (као Вукан Диневски)
1970.-те
1970. Цената на градот ТВ-филм Иван
1971. Жед ТВ-филм /
1971. Црно семе ТВ-филм /
1971. Македонски дел од пеколот ТВ-филм Бугарски офицер (како Вукан Диневски)
1972. Вртлог ТВ-филм Иследникот (како Вукан Диневски)
1973. Залез зад езерската земја ТВ-серија Василиј 2
1973. Смилевскиот конгрес ТВ-филм Славејко Арсов (како Вукан Диневски)
1975. Волшебното самарче ТВ-серија /
1975. Зар и ти, Сотире? ТВ-филм /
1975. Шути и рогати ТВ-филм
1975. Парадоксот на Диоген ТВ-филм Обвинителот (као Вукан Диневски)
1976. Војвода Спиро Црне ТВ филм /
1977. Дождовито сонце ТВ-филм /
1979. Курирот на Гоце ТВ-серија Аџи Сабри
1980.-те
1980. Учителот ТВ-филм /
1982. Илинден ТВ-серија Ајредин
1983. Записник ТВ-филм /
1984. Јуначко Колено ТВ-серија /
1984. Комедијанти ТВ-серија Тома
1984. Другарувања ТВ-серија
1985. На наш начин ТВ-серија /
1985. Јазол ТВ-филм Бугарски полковник (како Вукан Диневски)
1986. Состојба пред инфаркт ТВ-филм /
1986. Климент Охридски ТВ-филм Епископот Георгиос (као Вукан Диневски)
1988. Марика лета со авион ТВ филм /
1989. Цвеќе на карпата ТВ филм Докторот
1990.-те
1988.-1993. Еурека ТВ серија Хипократ
1992. Хераклеја по вторпат ТВ филм /
1992. Последната Македонска елегија ТВ-филм
1994. Прекалени ТВ-серија
2000.-те
2000. Големи и мали ТВ-серија

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]