Ѓокица Лукаревски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓокица Лукаревски
Lukarevski 1.jpg
Роден 29 април 1951
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Пресуда
Хихирику
Исправи се, Делфина
Занимање глумец

Ѓокица Лукаревски (Скопје, 29 април 1951) — македонски глумец, познат по бројните улоги во филмови, театарски претстави и телевизиски екранизации.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Лукаревски е роден 1951 година во Скопје. Една година по завршувањето на Факултетот за Драмски уметности во Скопје, во 1977 година се вработил во Драмски театар – Скопје. Со својата длабока доживувана актерска интерпретација Лукаревски посебно се истакнува во неколку претстави каде толкува главни и споредни улоги.

Награди[уреди | уреди извор]

  • Главната актерска награда на Меѓународниот театарски фестивал на детски претстрави во Котор - Црна Гора[2].
  • Прв добитник е на Наградата за најдобра епизодна улога „Димче Трајковски“ што се доделува на традиционалната смотра на професионалните театри во Прилеп.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Републичка заедница на културата (1995). Современост: литература, уметност, општествени прашања. 45 (изд. 1-6.). Книгоиздаваштво „Кочо Рацин“.
  2. „ЃОКИЦА ЛУКАРЕВСКИ НАГРАДЕН НА ФЕСТИВАЛ ВО КОТОР“. Idividi.com.mk. 10 јули 2010. Посетено на 2 јануари 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Ѓокица Лукаревски
Год. Назив Улога
1970.-те
1976. Сослушувањето на железничарот Владо
1976. Цимерите од соба
1977. Исправи се, Делфина Фотограф
1977. Големата соба ТВ филм /
1977. Пресуда Ване
1979. Жена од малтер ТВ филм /
1980.-те
1980. Оловна бригада /
1982. Илинден ТВ серија /
1983. Записник ТВ филм /
1984. Комедијанти ТВ серија Поручникот
1984. Исповед на таксистот ТВ филм Викентие
1984. Хихирику - 5 години ТВ филм /
1985. На наш начин ТВ серија /
1985. Трговецот од Солун ТВ филм Караспиро
1985. Јазол Ром цевлочистач
1985. Ајде да се дружиме ТВ серија /
1986. Климент Охридски ТВ филм Богдан
1987. Трст виа Скопје ТВ серија /
1987. Театарче Лево Ќоше ТВ серија /
1987. Хај-Фај /
1988. Втора смена ТВ серија Таткото на Симона
1988. Чук Чук Стојанче ТВ-серија
1988. Марка ТВ филм /
1990.-те
1991. До, ре, ми ТВ серија /
1991. Опстанок ТВ серија Шоферот
1991. Тетовирање Полицаецот 2
1991. Македонија може ТВ серија Кирил
1988 1992. Тврдокорни ТВ серија Биолчето
1986 1992. Македонски народни приказни ТВ серија /
1992. Чудовишта во нашиот град ТВ серија /
1993. Крик на немиот индијанец ТВ филм /
1999. Хихирику - 20 години ТВ филм /
2000.-те
1994 2003. Македонски народни приказни 2 ТВ серија /
2003. Битолски лакрдии ТВ серија /
2006. Пусто турско ТВ филм Велизар
2009. Ветрот низ тополите ТВ-серија /
2009. Балкан Бенд ТВ серија Џоконда
2010.-те
2010. Македонски народни приказни 3 ТВ серија /
2010-2017. Хихирику ТВ-серија /
2010. Азиланти ТВ серија Мирко Пендрек
2012-2014. Тврдокорни ТВ серија
2013 2014. Во кафулето кај Гене ТВ филм Италијанецот
2012-2015. Македонски народни приказни ТВ-серија /
2020. Дајте Музика ТВ-серија Мајсторот Ѓоко