Прејди на содржината

Страшо Милошевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страшо Милошевски
Роден 27 август 1954(1954-08-27)(69 г.)
Пробиштип, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Оловна бригада
Среќна нова '49
Занимање глумец

Страшо Милошевски (р. 27 август 1954 година во Пробиштип) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и водител.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Милошевски ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1980 Оловна бригада ТВ-филм
1985 Јазол ТВ-филм
1986 Среќна нова '49 ТВ-филм Полицаец
1989 Мугра ТВ-филм
1991 Тетовирање ТВ-филм
1995 Ангели на отпад ТВ-филм
2004 Големата вода ТВ-филм
2008-2010 Народни приказни ТВ-серија Попот
2013 Само за губитниците ТВ-филм
2019 Господ постои, името и е Петрунија ТВ-филм Офицер
2021 Македонски нови приказни ТВ-серија
2021 Македонски народни приказни ТВ-серија Стојан

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Straso Milosevski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.
  2. „Шести меѓународен театарски фестивал „Св. Јоаким Осоговски". Слободна Европа. 15.09.2014. Посетено на 13 јули 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)