Илија Милчин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ilija-Milcin.jpg
Роден 19 јуни 1918
Прилеп
Починал 11 март 2002
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Фросина
Мирно лето
Црно семе
Занимање глумец
Деца Владимир Милчин

Илија Милчин (роден на 19 јуни 1918 во Прилеп - починал на 11 март 2002 во Скопје) — македонски глумец, режисер, јазичар и преведувач, почесен член на ДПМ.

Биографија[уреди | уреди извор]

Милчин е роден во Прилеп во 1918 година. Завршил право на Софискиот универзитет во 1942 година. Во периодот од 1944 до 1947 година работел како драматург, а потоа како актер и режисер во Македонскиот народен театар во Скопје. Бил уметнички раководител и режисер на Обласниот македонски народен театар во Горна Џумаја, Пиринска Македонија (1947-1948).

Од 1965 до 1968 година бил директор на Драмата на Македонскиот народен театар во Скопје. Неговиот преведувачки опус опфаќа голем број значајни дела од руски, хрватски, бугарски и француски автори. Добитник е на наградите: „11 Октомври“, „Кирил Пејчиновиќ“, „Јован Стерија Поповиќ“, „13 Ноември“, „Војдан Чернодрински“.

Негов син е режисерот Владимир Милчин.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]